Sedat Yılmaz

Sedat Yılmaz

İLGİNÇ

A+A-

Dikkatimi çeken yapılan araştırmaların sonuçları hakkında ilginç bulduğum akla yakın değerlendirmeleri   sizlerle  paylaşmak istedim .  

 

Yeni araştırmalara göre kötü alışkanlıklarımız ve yaptığımız 'ayıp hareketler' insana iyi geliyormuş.

Sinirlenmek tansiyona iyi geliyor, küfretmek acıyı hafifletiyor, tembellik ömür uzatıyor, stres hafızayı güçlendiriyor, tembellik alerjileri önlüyor, yüksek sesli müzik mutlu yapıyor, gazlı içecekler bunamayı önlüyor.

Sinirlenmek:
Pittsburgh Carnegie Mellon Üniversitesi'nden araştırmacılar, sinirlenmenin ve yüksek stres altında bulunmanın iyi hissetmeyi ve pozitif düşünmeyi sağladığını ortaya çıkardı. Psikolog Jennifer Lerner'ın yaptığı çalışmada 92 öğrencinin farklı zamanlarda baskı ve stres altında olduğu durumlar test edildi. Lerner bir video kamerayla öğrencilerin kan basıncını, nabız atışını ve kortizon salgısını kaydetti. Sonuçta yüzünde korku ve endişe olan deneklerde kan basıncının yüksek, tansiyonun da iyi seviyede olduğu belirlendi.

Bilgisayar oyunları:
Miami Üniversitesi'nde yapılan çalışmada 21 erkek “Tekken 3″ isimli oyunu oynarken gözlemlendi. Oyun oynarken yüksek kalp atışı olurken, oyuncular daha çok enerji harcamak zorunda kaldılar ve daha hızlı nefes alıp verdiler. Sonuç: Ne kadar çok bilgisayar oyunu o kadar çok kilo kaybı olarak belirlendi!

Küfretmek:
Keele Üniversitesi'nden Dr. Richard Stephens, küfreden kişilerin acılarını hafiflettiğini ortaya koydu.

Ev işlerini boş vermek:
İngiltere'nin Bristol ve Brunel Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalarda hamileyken ev işi yapmak doğacak olan bebeğin astıma yakalanma riskini artırıyor. 13 bin bebek üzerinde doğmadan önce yapılan bir çalışmada, ev işlerinde kimyasal bir maddeyle temas çocuğun astıma yakalanmasını yüzde 41 oranında artırıyor.

Tembellik:
Prof. Peter Axr'a göre tembel davranmak stresi önleyip, sağlıklı olmalarını sağlıyor.

Stres:
ABD Buffalo  Üniversitesi'nin yaptığı çalışmada kortizon hormonunun stresi etkilediği bilinmekle beraber öğrenme yeteneğini de harekete geçirdiği bildirildi. Prof. Zhen Yan stres hormonunun vücudu kötü etkilerden koruduğunu belirtti.

Yüksek sesli müzik:
Manchester Üniversitesi'nin araştırmasına göre, yüksek sesle müzik dinleyenler kendilerini müzik öncesinde ve sonrasında mutlu hissediyor. Araştırmada beynin aynen yemek yemek, seks yapmak ve haz duyularak yapılan diğer şeyler gibi harekete geçtiği de belirlendi.

Gazlı içecekler:
Günde iki bardak gazlı içecek tüketmenin, beynin Alzheimer'a karşı savaşmasına yol açıyor  ve Alzheimer riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.

Yerinde duramamak:
Amerikalı araştırmacılara göre yerinde duramayan ve daima oradan oraya koşuşturan biriyseniz, ekstradan günde 350 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Endokrinolojist James Levine'e göre daha az hareket eden ve daha çok harekete eden iki insan arasında obezite riskleri değerlendirildiğinde daha az hareketli olan kişinin obez olma riski çok fazla imiş arkadaşın sayfasındaki  araştırmaları siz değerli okuyucularımızla paylaşıp tartışmaya açmak istedim .

Saygılar sevgiler benden yazıya göre stresli ,sinirli  olup pozitif ve akılcı düşünmek sizlerin olsun .

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.