1. YAZARLAR

  2. Sedat Yılmaz

  3. TAVŞANCIK İLE ASLAN MESNEVİ HZ MEVLANADAN
Sedat Yılmaz

Sedat Yılmaz

TAVŞANCIK İLE ASLAN MESNEVİ HZ MEVLANADAN

A+A-

ORMANLAR KRALI dehşetle kükrüyor, karnını doyurmak için kendinden güçsüz hayvanları avlamaya devam ediyordu. Ondan kaçıp kurtulmak çok zordu.

Bir gün ceylanlar, tavşanlar, dağ keçileri, zürafalar ve diğer hayvanlar toplanıp bu kötü gidişin önüne geçmek istediler.

Topluca Aslanın huzuruna çıkıp:

-Efendimiz dediler... Biz aramızda anlaştık. Her gün ölüm korkusu çekmektense içimizden birinin gönüllü olarak kurban olmasına razı olduk. Böylece siz hiç yorulmayacaksınız, avınız ayağınıza kadar gelecek, bizde sıra kendimize gelinceye kadar korkudan uzak yaşayacağız.

Kral Arslan bu teklife razı oldu.

Nihayet aradan günler geçti ve kurban olma sırası tavşana geldi. Zavallı uzun kulak ölümden çok korkuyor, kendi ayağıyla gidip aslanın pençeleri arasında can vermeye bir türlü razı olmuyordu. Birden aklına parlak bir fikir geldi. Ormanda oyalanıp gidişini geciktirdikten sonra huzura çıktı. Aslanın karnı acıkmış, sinirleri gerilmişti.

-Niçin bu kadar geç kaldın? Diye bağırdı.

Tavşancık boynunu büküp:

-Hiç sormayın efendim dedi, yolda gelirken başka bir aslan gördüm, Kral'ın kendisi olduğunu söyleyip size olmadık hakaretler savurdu, elinden güçlükle kurtuldum...

Kral aslan daha çok sinirlenmişti.

-Kim bu küstah! diye kükredi. Galiba kanına susamış... Gideyim ve cezasını vereyim onun...

Tavşan önde, Arslan arkada yola düştüler. Bir süre gittikten sonra derince bir kuyu başına ulaştılar.

Tavşan:

-İşte size hakaret eden yalancı Kral bu kuyu içinde efendimiz!... Dedi.

Arslan kuyuya eğilip bakınca su üzerine akseden kendi şeklini gördü. Bağırıp çağırmaya başladı. Sudaki akside aynı şekilde bağırıp çağırınca kendinden geçip hırsla atıldı ve bir anda kendini buz gibi suların içinde buldu... Küçücük bir tavşan tarafından aldatıldığını fark ettiğinde iş İşten geçmişti.

Mesnevi H z. Rumi'nin deyimi gibi hırs ve öfkeye kapılan nefsine yenik düşen kafadarlar düşünememişlerdi esecek rüzgârı, yeli, çakacak şimşek ile yağacak yağmuru.

Nihayetinde de öyle olurmuş.

Kötü niyetli planlar bertaraf olur her daim iyilik ve güzellik kazanır.

NOT: Atalarımızın sözleri, kulaklarımıza küpe olsa hayat da güzel olur, yaşam da düşüncesiyle bundan sonra bir süre atasözlerimizden köşemize devam edeceğiz nasip olursa.

Selamlar saygılar benden en güzel yarınlar da sizlerin olsun.

SEDAT YILMAZ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.