1. YAZARLAR

  2. Yaşar Koca

  3. Var mısın?
Yaşar Koca

Yaşar Koca

Var mısın?

A+A-

 Saate bakmaksızın kapısını çalabileceği bir dostu olmalı insanın...”Nereden çıktın bu vakitte?” dememeli. Bir gece yarısı telaşla yataktan fırladığında; gözünün dilini bilmeli; dinlemeli sormadan,söylemeden anlamalı.
 Arka bahçede varlığını sezdirmeden, mütemadiyen dikilen vefalı bir ağaç gibi köklenmeli hayatında;  Sen, her daim onun orada durduğunu hissetmelisin.
İhtiyaç duyduğunda gidip müşfik gövdesine yaslanabilmeli, kovuklarına saklanabilmelisin.
 Kucaklamalı seni güvenli kolları...Dalları bitkin başına omuz, yaprakları kanayan ruhuna merhem olmalı...
 En mahrem sırlarını verebilmeli, en derin yaralarını açıp gösterebilmelisin. Gölgesinde serinlemelisin sorgusuz sualsiz...Onca dalkavuk arasında bir tek o, sözünü eğip bükmeden söylemeli, yanlış anlaşılmayacağını  bilmeli.
 Alkışlandığında değil sadece, asıl yuhalandığında yanında durup koluna girebilmeli. Övmeli alem içinde, baş başayken sövmeli ve sen öyle güvenmelisin ki ona, övdüğünde de sövdüğünde de bunun iyilikten olduğunu bilmelisin. Teklifsiz kefili olmalı hatalarının; günahlarının yegane şahidi...
 Seni senden iyi bilen, sana senden çok güvenen bir sırdaş.. Göz bebekleri bulutlandığında, yaklaşan fırtınayı sezebilmelisin. Ve sen ağladığında onun gözlerinden gelmeli yaş...
 Yıllarca aynı ip üstünde çalışmış, cesaretle ihanet arasında gidip gelen bir salıncağın sınavında birbiriyle kaynaşmış iki trapezci gibi güvenle kenetlenmeli elleri...”Parkurun bütün zorluklarına rağmen dostluğumuzu koruyabildik, acıları birlikte göğüsleyebildik ya; yenildik sayılmayız” diyebilmeli...
 Issızlığın, yalnızlığın en koyulaştığı anda, küçücük bir kağıda yazdığımız kısa ama ümit var bir yazıyı yüreğe benzer bir taşa bağlayıp birbirimizin camından içeri atabilmeliyiz.
 Ben bunu yapacağım demeyeceksin, hemen yapmaya koyulacaksın. Ve yapacaksın. Hiç kimse sana engel olamamalı, buna fırsat vermeyeceksin. Hatta kendin bile engel olmayacaksın kendine...Hayat çok kısa. Gözlerindeki buğular artık sona ermeli. Parıltılar tekrar yeniden başlamalı. Hayat yeniden sıfırdan başlamalı, acımasız insanlara inat. Aldırmamalısın, O'nun kolundan tutmalısın hiç bırakmamacasına. Mutluluk, gerçek mutluluk seninde O'nun da hakkı değil mi? Hadi beraberce bulutlar  bekliyor!
 Var mı sın?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.