1. YAZARLAR

  2. Dursen Özalemdar

  3. ŞEHRİN ÖRTÜLÜ TARİHİ
Dursen Özalemdar

Dursen Özalemdar

ŞEHRİN ÖRTÜLÜ TARİHİ

A+A-

TEFEKKÜR                   Dursen Özalemdar

ŞEHRİN ÖRTÜLÜ TARİHİ

Şehrimiz için ciltlerle kitaplar yazılmıştır.  İlk kaynak bilgiler  Kemal Vehbi Gül tarafından hazırlanan SAMSUN  kitabındaki belediye faaliyetlerinde, geçmişe yönelik tarihi bilgilerin esas alındığıdır.  Kültür Bakanlığı ve Müdürlüğünün bu paralerde yaptığı yayın ve kitapçıklar ise aynı bilgileri paylaşan  belgeler olabilmektedir.

Olayları değerlendirmede, kişi veya kişilerin fikirleri, düşünceleri, inanışları  meselenin temelindeki görüş ve değerlendirmeleri teşkil ederken, bakış açısı ve değerlendirmesi de ortaya koyduğu eser ile eşleşmektedir.

Bu yüzden, 1000 yıla yakın bir zamandır, Türk ve İslâm olan Samsun’un tanıtım ve tarihi hala, Rum binaları, Ermeni  hurdaları, AMAZON HEYKELLERİ, içindeki  uydurma kemiklerle  KRAL MEZARLARI AMİSOS  VE  PONTOS  GÖSTERİMLERİ ile ön plana çıkmaktadır.

Tarihimiz ve Kültürümüzdeki  YURT EDİNME hareketlerinde, Dinimiz bilgelerinin, Allah’ın emirlerini yayma hizmetindeki,  AKINCILIK ve ALP ERENLERİN ÖNCÜLÜK  hareketinde, Eski Mezarlıktaki SEYDİ KUTBİTTİN (Hz) KILIÇ DEDE (Hz) ve İSA BABA (Hz) üçgeni ile bugüne dek yaşatılan mekanlar olurken. Şehir merkezinde var olan, nice mubarek zatlara ait Türbe ve mezar yerlerinin de yok edilmiş olduğudur.

Konumuz, Samsun tarihine ait kitapların hiçbirinde görülmeyen, CHP döneminin yok ettiği tarihi eserlerden birinin de Samsun Şubaşı mevkiinde, bugünkü YER ALTI CAMİİ’nin olduğu yerdeki SAİTBEY CAMİİ’dir. Bu konuda 9 Mayıs 2012 tarihle CHP de Manevra başlığı içindeki makalemde , “Su başında BOMBALANARAK tahrip edilen Cami muezini  SAGIR HAFIZ’ın nasıl SAĞIR olduğunu! bu gizli tarihin en belirgin mağduru iken, kayıtlarda olmaması, elbetteki bir tesadüf de değildir.

 

Caminin bulunuğu mahalde, Samsun’ Şubaşı mevkiindeki RAKI FABRİKASI sahibinin evinin bulunması, çevresinde patlayıcı madde satıcı sı  kişilerle birleşince, EZAN SESİNDEN RAHATSIZLIK  sebebiyle, Sabah namazından evvel patlayıcı yerleştirilerek tahribata yol açılması, Müezzinin SAĞIR olmasına sebebiyet verirken, O devirde Belediye Kalfası Ferhat ustanın ifadesi ile, “Bina taş yapı olduğu için fazla bir tahribat yoktu, ancak bu tahribat bahane edilerek Cami, Saathanedeki  SAAT KULESİ ile aynı tarihte gözlerimizden yaşlar akarak yıktık” ifadesi,Rejimin ve onun ayakçılarının işleri ne boyutlara vardırdıklarının  belgesi olmuştur.

 

Su başındaki ihtişamlı çeşmenin, Yalı camii önündeki Osmanlı armaları ile süslü çeşmenin, Fenerdeki çeşmenin, Osmanlıyı simgelediğinden, rahatsızlık duyan, nesebi belirsiz kişilerin iradesi ile nasıl yok edildikleri hep tarihi bir ayıptır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.