1. YAZARLAR

  2. Sami Kesmen

  3. MUTLULUK ŞİFRELERİ
Sami Kesmen

Sami Kesmen

MUTLULUK ŞİFRELERİ

A+A-

            Kibirli olma, alçak gönüllü davran. Kendini fazla abartma. Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini ve aciz olduğunu asla unutma."

            Elindeki servet ve sermayenin, mal ve mülkün gerçek sahibinin Allah c.c. olduğunu bil, ona göre hareket et. Onlar başlarına bir musibet geldiği zaman: "Biz Allah'a aidiz ve sonunda O'na döneceğiz." derler." Sen de böyle ol.

Her şeye hakim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme. Büyüklük kompleksine kapılıp, insanları ezerek arkadaşlarını kendinden uzaklaştırma. İyiliği karşılık beklemeden yap.

      Tek başına mutlu olunamayacağını bil. Çevrenin mutluluğu için gayret göster. Ölümden korkmak yerine, ölüm gerçeğiyle yüzleş.

Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onları kıymetsizleştirme. Sana yapılan kötülüğün karşılığını vermek yerine, öfkenin dinmesini bekle. Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur. İhtirasını törpüle.

       “Bu nedenle, şu namaz kılanların vay haline! Onlar namazlarında gafildirler." Sen bunlardan olma. Hiçbir sırrın sonsuza kadar gizli kalamayacağını unutma.

     Çıkarcı olma. Adil davran. Kibrine yenilip hep daha fazlasını isteyerek hayatını zehir etme. En zor zamanda bile kesinlikle ümitsizliğe kapılma. Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine, senden zor durumda olanları görüp rahatla.

En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var. Hayatının vazgeçilmezleri olsun. Onları küçük çıkarlar için asla feda etme. Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.

Yazdıklarının ve yaptıklarının peşini bırakmayacağını unutma. Gücünü insanların yararına kullan. Bencil olma, tebrik etmeyi bil. Yalandan uzak dur.

İyi bir dostun, paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma. İyilik yapma arzunu, şarta bağlama. Vermek almaktan daha büyük bir ihtiyaçtır, asla unutma. Önyargılarla hayatı kendine zehir etme.

Korkuların tutsağı olarak yaşamaktan vazgeç. Merhametli olmaktan asla vazgeçme. Anne ve babana 'üff' bile deme. Onlara ihsanda bulun. Kendini sürekli övmekten uzak dur ve vazgeçilmez olmadığını bil.

      Sözünde durmamanın utanç verici olduğunu aklından çıkarma. Arzularını kendine ilah edinme. Şartlar ne olursa olsun, inanma duygunu diri tut. Karar verirken, vicdanının sesini duymazlıktan gelme.

Alemleri ve seni yaradan Rabbine daima teşekkür ve hamd duygularıyla dolu ol.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.