SAĞLIKTAKİ ATAMALAR

Uzun zamandan beri sağlıktaki atamalarla ilgili köşe yazmak istiyordum ama siyasetteki canlılık buna izin vermemişti. Gelinen noktada bazı gerçekleri yazma zarureti hasıl oldu. İl sağlık müdürünün atanmasının ardından bazı daire başkanlıkları ve hastane başhekimliklerinde atamalar yapıldı. Şimdi de Aralık ayında süreleri bitecek olan hastane müdürleri ve diğer personelin atamaları yapılacak. Daire başkanı olarak ataması yapılan Aslan Kayhan’ı çok fazla tanımam ancak iki ağabeyini tanırım, çok iyi insanlardır. Kavaklıdırlar, aile olarak Milli Görüş geleneğinden gelen düzgün insanlar olduğunu bilirim. Aslan Kayhan, Gazi Devlet Hastanesinden itibaren idarecilik yapmaya başlamış, daha sonra Bafra’da devam etmiş, asla akçeli işi olmamış, yapacaklara da izin vermemiş bir arkadaş. Bu yönlerinden rahatsızlık duyanlar onu Fetöcülükle suçlamışlar, bu nedenle de ikinci kez güvenlik soruşturması yapılarak aklanmış ve ataması yapılmıştır. Aslan Kayhan gibi düzgün bir ismi tercih eden sağlık müdürünü tebrik ediyorum.

Bu süreçte halk sağlığı başkan yardımcılığına ataması yapılan bir başka isim Çarşamba ve İlkadım ilçelerinde uzun zaman idarecilik görevinde bulunan Dr. Şevki Gülay ile ilgili yapılan tezviratın gerçeklerle ilgisi yoktur. Şevki Hoca, Kamu Hastaneleri Başkanı Uğur Sezgin’le eşi tarafından akrabadır, bu nedenle de normalde başkan olması gerekirken başkan yardımcısı olarak ataması yapılarak hak ettiği makamı alamayan bir arkadaştır. Şevki Hoca, pırıl pırıl kimseyle işi olmayan, işine odaklanmış iyi bir hekim. Şevki Hoca’nın atamasının Uğur Başkan’la uzaktan yakından ilgisi olmadığı gibi tam aksine hak ettiği başkanlık koltuğundan fedakârlık ederek başkan yardımcısı olmuştur.

Eskiden sağlıktaki atamaların başhekim ve yardımcıları kısmını vekillerle il başkanlığı istişare ederek yapardı. Hastane yöneticileriyle ilgili kısmını ise Sağlık-Sen’le teşkilat ve vekiller istişare ederek yaparlardı. Bu dönemde hastane başhekimleriyle ilgili AK Parti camiasından Allah kulunun onay vermediği Gazi Devlet Hastanesi başhekiminin ataması MHP’li vekilin bastırmasıyla sağlık bakanı tarafından yapılırken AK Partili siyasiler tarafından sadece izlenmekle yetinildi. Diğer başhekimliklerde ise atamalar il başkanlığıyla vekillerin görüşü alınarak yapılmış. Şimdi hastane müdürlükleri ataması yapılacak, Sağlık-Sen’e yakın isimler adeta harcanmak için büyük bir uğraş verilmekte. Eski il milli eğitim müdürü, Memur-Sen ile ters düştüğünden görevden alındı ve şimdiki bakana çok yakın olmasına rağmen hala daha adama görev verilmedi. Sağlık-Sen denilince; 12.600 sağlık çalışanının 6800’ünün Sağlık-Sen’e üye olduğunu ve hükümete her zaman her türlü desteği veren bir sendika olduğunu unutmayalım.

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı olan İlyas Biçer’i çok iyi tanır ve severim. Düzgün biridir, kendisiyle de ara sıra görüşürüm. Bildiğim kadarı ile bu arkadaşımız kurumlarda her zaman verimliliği ön planda tutan, sağlık sektörünü çok iyi bilen sağlık kökenli, hem sağlıkta hem de idarecilikte deneyimli sendikacı ve hizmeti de ön planda tutan bir arkadaşımızdır. Bu arkadaşımızın fikirleri mutlaka önemsenmeli. Kendisiyle atamalarla ilgili şu ana dek hiç konuşmamıştım, dün arayıp kimleri teklif ettiğini sorduğumda, “Ağabey, biz yönetim kurulu arkadaşlarımızla şöyle bir karar aldık; nokta atışı bir talebimiz olmadı. Birileri ile ilgili görüş bildirdiğimizde diğer arkadaşlarımız üzülür, o nedenle sisteme faydası olacağını düşündüğümüz arkadaşları yer belirtmeden Müdür Bey’in insiyatifine bırakarak bir liste sunduk. Onların içinden istediğinizi seçin atayın dedik.” dedi. Burada en can sıkıcı gelişme, İlyas Biçer’in karşısına sendikada aday olarak çıkıp hiç oy alamamış ve daha önceki dönemlerde görev yaptığı hastanede çalışanları ikiye bölen kutuplaştırıcı bir tavır takınan arkadaşı ısrarla Eğitim Araştırma’da mali işler müdürlüğüne atatmak isteyen parti yöneticilerinin ne yapmak istediğini anlamış değilim. Şehir Hastanesinin bitme aşamasına geldiği ve orada yapılacak milyarlarca liralık satın almalar göz önüne alındığında idari mali işlere yapılacak olan atama ne kadar önemlidir sizler takdir edin. Bu arkadaş çok önemliyse başka birimlerde çalıştırsınlar, bu yapılan baskıyı kabullenmek mümkün değil. Gelen bilgiler doğruysa; siyasetçiler liyakât ve kariyere bakmaksızın sadece ahbap çavuş ilişkilerini ön planda tutarak taleplerde bulunmaktalar. Allah aşkına böyle bir saçmalık olabilir mi? Aklınızı başınıza alın beyler. Bir de son zamanlarda sağlıktan sorumlu il yönetimindeki arkadaşın hastanelere gidip yöneticilere müdahale ettiği bilgisi geldi. Bu doğruysa gerçekten fecaat, sağlık camiası bu tür sıkıntıları kaldırmaz. Önümüzdeki seçimlerde bu tür konular ciddi anlamda zarar verir, herkes aklını başına alsın. Yoksa milyonluk motosikletlere binenlerden memur maaşıyla yapılan mal varlıklarını ele alacağım yazılar arşivde saklı haberleri olsun. Sanırım matlup hâsıl oldu, bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
30 Yorum
Adnan Bahadır Arşivi
SON YAZILAR