İlahi dinlemenin güzelliği

Dünyamızda pek çok din bulunmaktadır ve her biri kendi doğru cevabını aramaktadır. İlahiler ise genellikle bu dincilere özel olarak kutsal sayılan sözlerdir. Dinler tarafından geleneksel bir şekilde üretilmiş olan ilahilerin, değerini ve önemini yadsıyamazsınız. Bu yazımda, konumuz İlahi’nin ne olduğuna irdeleyeceğiz.
En eski zamanlardan beri pek çok din, ilahiye tapınma gibi geleneklerin içine bağlı kalmıştır. İlahiye gönderilen dualar ve ibadetler, inançların temel taşları olmuştur. Bugün, birçok din hala bu tür dualar ve öğretimleri kullanarak şöyle bir amaca sahiptir: yaşamımızda minnet, yetkinlik ve sorumluluk büyük rol oynamaya devam eder.
Bir çok farklı dinin dinler hala ilahiyi kutsal bir şekilde tasvir etmektedirler. İlahi, genel olarak öyle bir nitelikte ki, mükemmelliği (veya eşsizliği) olarak görülür. Bu dünyada gücün ve birliğin kaynağı olarak tapınılan ilahi, Al-Cezeri’nin ifadesiyle “Birdir Fakat Herşeyden Küçüktür” olarak anılır.
Bazen duygular kalplerimize dokunur ve bu sayede de Allah’ı daha çok anar ve dualar ederiz. Bu durumlara bizi bağlayacak olan güç ise bazı anlarda dinlediğimiz İlahiler olacaklardır.
İlahi sözleri Allah’ı anmamızı ve bu bakımdan da kalplerimizde İslam duygularının daha çok artmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan İlahi dinlemek insanın ruhunu dinlendirdiği gibi Allah’ı daha çok anmamızı sağlamaktadır. Müzik bakımından zaten son derece mesnevi tarzda olan İlahilerin anlamı bizler için çok önemlidir. Bu nedenle saçma müzikleri dinlemek yerine anlamı ve gücü çok fazla olan İlahileri dinlemek çok daha mantıklı olacaktır. Müslümanların, ilahi dinleyerek kalplerindeki Allah ve İslam aşkını arttırmaları çok önemlidir. Bazı durumlarda hayatın faniliklerine aldanarak Allah’ı unuturuz ve bu bakımdan aslında kalplerimiz körelir gider.
Fakat bir ilahi duyduğumuzda içimize gerçekten bir duygusal bağlamda Allah sevgisi gelir ve bu sayede de kalplerimiz yeşermeye başlar. İlahilerin gücü bu anlamda çok farklıdır. İnsanların mutlaka düzenli şekilde ilahi dinlemeleri ve kendilerini İslam aşkıyla daha çok alakalı duruma getirmeleri gerekir. Bir çok önemli ilahi söyleyen sanatçılar vardır ve bunların ilahileri bizlerin içindeki İslam aşkı ve Allah sevgisini ciddi derecede arttırarak çok daha önemli bir boyuta çıkarmaktadır. Bu nedenle mutlaka ilahi müziklerin olduğu bu sözleri dinlemeli ve ruhumuzu da terbiye etmemiz gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ayşe Özdemir Arşivi

HAVF

26 Şubat 2024 Pazartesi 09:00
SON YAZILAR