İNSANLIĞIN REHBERİ

Huzurlu ve mutlu yaşamak için bir rehbere de ihtiyaç vardır. Yüce Allah yaratmış olduğu kullarının yaşam süreçlerinde karşılaşacakları sorunları önceden bildiği için de Peygamberleri rehber olarak göndermiştir. Peygamberlerin yaşamları “Sünnet” olarak isimlendirilir. İfadelerine de “Hadis” denir. Bu tarif, özelde Hz Muhammed Mustafa (S.A.V.) içindir ama kavramsal olarak tüm Peygamberler için de geçerlidir.

Sünnet; edeb, nezaket, nezafet, doğruluk, merhamet, adalettir. Hülasa; her güzel ve faydalı olan şey Sünnettir. Sünnet; adab-ı muaşeret kullarına riayettir. Sünnete riayet etmemek, adapsızlıktır. Adaplara riayet etmemenin sonucu da edepsizliktir. Hayat tecrübemizle toplumsal yaşamı değerlendirdiğimizde, adab-ı muaşeret kurallarına riayet etmeyenlerin mutlaka edepsizlikleri  kısa veya uzun vadede ortaya çıkmıştır. 

İslamın temel bazı kuralları vardır. Temel başlıklar halinde ibadet, muamelat ve ahlak olarak isimlendirilmen bu temel kuralların  ahlak bölümü tamamen adab-ı muaşeret kurallarını kapsar. Bu kuralların ihdasını yapan Yüce Allah, uygulamasını gösteren de Hz. Peygamberdir. Hz. Peygamber, kendisinin güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiğini belirtmiş, Yüce Allah da, Hz. Peygamberin güzel ahlak sahibi olduğunu bildirmiştir. 

Hz. Peygamberin adabını ve edebini güzelleştiren Yüce Allahtır. Edep kurallarının Hz. Peygamber hayatında yansıması Yüce Allahın muradıdır. Hz. Peygamberin Sünneti ve hadisleri değerlendirildiğinde, edep ve nezaket kurallarının en üst örneklerinin orada bulunduğu görülecektir. Ahlaksızlık olarak isimlendirdiğimiz, edepsizlik olarak değerlendirdiğimiz ve şikayetçi olduğumuz olumsuzlukların Hz. Peygamber sünnetinde yeri yoktur.  Hz. Peygamber genelde insanlık için özelde Müslümanlar için örnektir, rehberdir. 

İşimizde, evimizde, ilişkilerimizde, konuşmalarımızda, alış-verişimizde, adaletimizde, merhametimizde, diğer canlılarla olan münasebetimizde nasıl hareket edeceğimiz Hz. Peygamber Sünnetinde mevcuttur. Hiçbir bedel ödemeden, sadece Hz. Peygamberin sünnetini takip etmek; mutluluk ve huzur için yeterlidir.  Hz. Peygamberi kendisine örnek alan kimse davranışlarını belirlerken hiçbir tereddüt yaşamayacaktır. 

Doğru ve faydalı tavrın Hz. Peygamberin  takip ettiği usul olduğunu bilecektir. Hz. Peygamber Yüce Allahtan aldığı vahyi sadece insanlara bildirmekle kalmamış, bizzat yaşayarak da vahyi davranışa dönüştürmüştür. Peygamberimizi takip ettiğimizde, sünnetini hayat biçimi, hadislerini de uyarıcı, aydınlatıcı ve müjdeleyici kurallar olarak kabul ettiğimizde, sıkıntılarımızdan bile lezzet alacak bir olgunluğa ve durgunluğa ulaşırız. 

Yaşam sürecimizdeki her davranış için Hz. Peygamberden örnek alacağımız kurallar vardır. Hz. Peygamberin herkes için rehberdir. Onun sünnetine riayet ederek yaşanan bir ömrün; edep, adap ve ahlak içinde geçeceğinin garantisini yüce Allah vermektedir. Peygamberi yaşam şeklini örnek alan herkes mutlu ve huzurlu olacaktır. İnsanlığın tek rehberi vardır, O da Hz. Muhammed s.a.v’dir. Zira Peygamberimiz kainatın yaratıcısı ve hükmedicisi olan Yüce Allahın elçisidir.

İnsanlığa rehber olarak gönderilmiş olan Peygamberimizin örnek yaşamı; her bir kademedeki insanın önüne yol haritası koymaktadır. Dünyanın, ahiretin tarlası olduğu ve bunun için de nasıl bir ömür sürmek gerektiği Hz. Peygamber hayatından ve örnek yaşamında görülmektedir. Bunun için; insanlığa rehber olan Peygamberimizi tanımak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sami Kesmen Arşivi
SON YAZILAR