Büşra Yıldız

Büşra Yıldız

Hayatınızda berberine ne kadar yer veriyorsunuz?

Berberin, tadı acı ve sarı renkli bir maddedir. Belirli kalp rahatsızlıkları olan kişilere fayda sağlayabilecek şekilde kalp atışını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bakterileri öldürebilir, vücudun kandaki şekeri nasıl kullandığını düzenlemeye yardımcı olabilir ve şişliğin azalmasına destek olabilir.
Berberin binlerce yıldır Çin ve Ayurveda tıbbının bir parçası olmuştur. Vücutta çeşitli şekillerde çalışır ve vücut hücrelerinde değişiklikler yapabilir. Berberin üzerine yapılan çalışmalar, diyabet, obezite ve kalp sorunları da dahil olmak üzere çeşitli metabolik sağlık koşullarını tedavi edebileceğini göstermiştir. Ayrıca bağırsak sağlığını da iyileştirebilir. Berberin güvenli görünmesine ve birkaç yan etkiye neden olmasına rağmen, bir uzmana danışmadan tüketmemekte fayda vardır.
Başka bir çalışma, berberinin belirli bakterilerin DNA ve proteinlerine zarar verme yeteneğine sahip olduğunu buldu.
İnflamasyon, kalp hastalığı ve diyabet de dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarında önemli bir faktördür. Araştırmalar berberinin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu, yani diyabet ve diğer enflamasyonla ilişkili sağlık koşullarının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.
Araştırmalar berberinin bir diyabet tedavisi olarak işe yarayabileceğini göstermiştir. Çalışmalar, üzerinde olumlu etkileri olabileceğini bulmuştur:
Bir literatür incelemesi, berberinin kan şekerini düşürmede plasebodan daha iyi olduğunu göstermiştir. Aynı analiz, berberin ve kan şekeri düşürücü ilaçların bir kombinasyonunun tek başına ilaçlardan daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Bir literatür incelemesi, berberinin yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kan şekerini düşürmede tek başına yaşam tarzı değişikliklerinden daha iyi sonuç verdiğini ortaya koymuştur. Berberinin, vücudun kan şekerini nasıl kullandığını düzenlemeye yardımcı olabilecek AMP ile aktive olan protein kinazı aktive ettiği görülmektedir. Araştırmacılar, bu aktivasyonun diyabet ve obezite ve yüksek kolesterol gibi ilgili sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabileceğine inanıyor.
Bir başka 2020 meta-analizi, karaciğer enzimlerinde önemli bir yükselme olmaksızın vücut ağırlığı ve metabolik parametrelerde faydalar gösterdi. Bununla birlikte, bilim insanlarının berberinin güvenliğini ve etkinliğini tam olarak belirlemek için daha büyük, çift kör çalışmalar yapmaları gerekmektedir.
Diyabet için berberin almadan önce bir doktorla konuşun. Herkes için doğru olmayabilir ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.
Araştırmalar, berberinin diyabet, kalp hastalığı ve obezite dahil olmak üzere çeşitli durumlar için umut verici bir tedavi olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bir tedavi seçeneği olarak kullanılmasının güvenli olduğunu göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Berberin, bazı reçeteli ilaçlar kadar güçlü olabilen doğal bir ilaçtır. Bu nedenle, insanlar onu dikkatli kullanmalı ve almadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Büşra Yıldız Arşivi
SON YAZILAR