Dursen Özalemdar

Dursen Özalemdar

KUR'AN'dan KISSALAR (1)

                        HZ. MUSA  ve DİRİLEN ÖLÜ . . .                                           

Hazreti Musa devrinde Beni İsrail kavminde salih bir zat vardı, onun ufak bir oğlu ve birde danası vardı. Adam o danayı ormana götürerek; “Ey Allahım bu danayı oğlum büyüyünceye kadar sana emanet ediyorum.” dedi.  Ve o zat öldü. Zamanla dana ormanda büyüyerek,güçlü, kimseyi kendine yanaştırmayan bir hayvan olmuştu. kendisini gören herkesten kaçardı.

O (yetim kalan) çocuk büyüyerek, annesine çok itaatkâr olmuştu. Geceyi üçe ayırır, üçte birinde namaz kılar, üçte birini annesinin başında bekler. Diğer üçte birinde ise uyurdu. Sabah olduğunda ormandan odun toplar, çarşıda satar, kazancının üçte birini tasadduk eder(sadaka verir), üçte birini yer, diğer üçte birini de annesine verirdi. Bir gün annesi ona dedi ki; “ Baban sana bir dana miras bırakmıştı.  Falan ormanda onu Allah-u Tealâya emanet etti, Oraya git, İbrahim, İsmail ve İshak (a.s.) ın İlahına, o danayı sana göndermesi için dua et, o dananın nişanı şudur ki; kendisine baktığında güneşin şualarını (parıltılarını) derisinden çıkıyor zannedersin.

O genç ormana gidip, tarif edilen danayı otlarken buldu ve ona; “İbrahim, İsmail, İshak ve Yakup (A.S.) un İlahı adına seni çağırıyorum,” diye bağırdı, dana koşarak geldi ve önünde durdu. Genç onu boynundan yakalayarak çekip götürmeye başladı, Boğa,  Allah-u Tealânın izniyle konuştu ve “Ey annesine itaat eden genç! Sırtıma bin bu sana daha kolaydır” dedi. Genç de; “Annem bana bunu emretmedi, ancak boynundan tut, dedi” deyince, İnek “Beni İsrail’in İlahına yemin ederim ki, eğer benim sırtıma binseydin, ebediyen bana gücün yetmeyecekti, şimdi yürü, zira sen şu dağa kökünden kopup, seninle gelmesini emretsen, o dağ annene olan itaatından dolayı elbette bunu yapar,”  dedi,

Bunun üzerine o genç, hayvanı alıp annesine götürdü. Annesi ona. “Sen fakirsin, malın yok, gündüzleri odun taşıyıp geceleri ibadete kalkmak sana zor gelir, git bu hayvanı sat! dedi. Oğlu , kaça satayım deyince, annesi “ Üç dinar’a sat, fakat bana danışmadan da satma” dedi. Hayvanın değeri üç dinardı. Çocuk onu pazara götürdü.

Mevlâ Tealâ Hazretleri mahlukatına (yaratıklarına) kudretini, gücünü) göstermek ve o gence annesine itaat etmesinin faziletini haber vermek için insan suretinde,  bir melek gönderdi. Melek gence; “Bu hayvanı kaça satıyorsun ?” dedi. Genç” Annemin rızası şartıyla üç dinar’a.”  dedi. Melek “Annene danışma sana altı dinar vereyim,” dedi. Genç de ona; “hayvanın ağırlığınca altın versen de, annemin rızası olmadan onu satamam” dedi. Ve hayvanı geri götürerek, bir müşterinin altı dinar verdiğini haber verdi. Bunun üzerine annesi; “Git benim rızamla onu altı dinar’a sat “ dedi. Çocuk halvanı tekrar pazara götürdü. Melek müşteri suretinde tekrar ona gelerek; “Annene danıştın mı? “ dedi. Genç, “Annem tekrar kendine danışmam şartıyla altı dinardan aşağıya satmamamı emretti,” dedi. Melek gence “Annene danışma sana on iki dinar vereyim.” Dedi. Genç kabul etmeyip annesine haber verdi. Annesi ona; “Sana gelen insan suretinde bir melektir. Böylece seni imtihan ediyor, bir daha geldiğinde sen ona bu ineği satayım mı, satmayayım mı, ne emrediyorsun? Diye sor. Genç söyleneni yapınca, melek, gence; “Annene git ve ona, bu ineği saklayın, zira İmran oğlu Musa(a.s,) Beni İsrail’de öldürülecek bir kişi için bunu senden alacak, o zaman bu ineğin derisinin dolusu dinar’a satarsınız de,” dedi.  ..              

 

 

                                           

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dursen Özalemdar Arşivi
SON YAZILAR