Parti vekili ile milletvekili arasındaki fark!

Genel seçimlere bir ay gibi kısa bir süre kaldı. Samsun yeni vekillerini seçecek. AKP hariç birçok partide adaylarda köklü değişiklikler oldu.

Vekil adayları devamında vekiller belirlendi. Adaylarının açıklama, haber, vaat ve projelerini yakından takip etmiş birisi olarak siyasi deneyimi az ve Samsun’a dair verilere hakim olmayanların söylediği ilk şey “İki ovamız var, salça fabrikası, turşu fabrikası kurulsun” oluyordu. Umarım bu dönem adaylar salçadan, turşudan başlamazlar.

Konumuz ovalar, salça ve turşu değil ama yeri gelmişken de belirteyim; Bafra’daki salça fabrikası yıllar önce bir girişimci tarafından işletilmiş ama o dönem bölgede sözleşmeli tarım kültürü üreticilerde oluşmadığından domatesleri Tokat’tan getirmek zorunda kalmış nihayetinde verimli işletememişti.

Gelelim Samsun’a!

Geçtiğimiz günlerde Samsun ve ilçelerine dair SEGE yani Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi verilerini kaleme aldığımım iki seri köşe yazısı yazmıştım. Merak edenler google’dan “İlçelerin 2022 Karnesi; İlçe 2022 SEGE Verileri” ve “Samsun İlçelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) Verilerine Göre 1966’dan Bugüne Kıyaslaması” olarak aratabilir.

Vekil adaylarına Samsun için geçmiş yıllarda hazırlanan; Lojistik Master Planı, Tarım Master Planı, Turizm Master Planı, İl Gelişim Planı, Samsun İktisadi Rapor: 2022, TR83 Bölgesi GZFT Analizi, Samsun İli Uygun Yatırım Alanları Araştırması, Samsun İli Mevcut Durum Raporu, Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023, Samsun Yatırım Rehberi, Samsun Eğitim Eylem Planı, Samsun İli Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi, vb. yayınları internetten PDF olarak indirip okumalarını tavsiye ederim. Gerçi bugün başlanılsa bunları okumak 6 ay alır.

Samsun için siyaseten hizmet etmek için Samsun’u tanımak gerek. Samsun’u tanımak için de SEGE verilerini oluşturan ana başlıklar olan Demografik, İstihdam, Eğitim , Sağlık , Rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite , Mali , Erişilebilirlik , Yaşam Kalitesi göstergeleri ile bunların 60’dan fazla alt göstergelerindeki rakamlara hakim olmak gerek.

Bu da yetmiyor. Samsun’a dair “parasız” yapılmış anket sonuçlarından sorunlara dair başlıklara hakim olmak gerek. Tabi bu verileri parti politikaları ile eşleştirmek ve seçmene / vatandaşa doğru iletişim araçları ile uygun mecralarda aktarmanız gerekiyor.

İşiniz zor!

Zor çünkü bu vatandaş sizden önce çok adaylar gördü. Adayı bir köy kahvesinde iki soruyla mat eder vesselam. Ha! O zaman da stres yönetimi ve ilmi siyaset konularına hakim olmak gerekir ki vatandaş ile “sizi içerisine çektiği kurnaz siyaset alanına” düşmeyesiniz.

Adayların işinin kolay olacağı hususlar da var;

Seçmen kime oy vermeyeceğini iyi biliyor. Tepkisel oy verdiğinde oy vereceği partinin aday profiline bakmıyor. Aday listelerinde çoğunlukla yeni yüzler olduğu için vatandaşın “değişim” talebi yerine getirilmiş oluyor.

************

Bu tespitler uzar gider!

Şunu bilmek gerek. Samsun’da ön seçim yapan bir siyasi parti olmadı. Sadece AKP temayül yoklaması yapsa da mevcut vekiller sokulmadığından sonuçlar ile aday sıralamaları farklı oldu.

Sözün özü; Sahadaki “vekil” adayları partilerin vekil adayları olarak sadece “partivekili” dir. Milletin vekili yani “milletvekili” olabilmek için Samsun’u tanımak, Samsun’a inanmak, Samsunlunun derdi ile dertlenmek, sürekli yanında olmak, gönlünde taht kurmak ve en az bir dönem vekillik yapmak gerek. Yoksa bu Samsun çoook adaylar gördü.

Bu arada Samsun Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Endeksi verilerine göre 81 il arasında 31. sırada. Bakalım Samsun önümüzdeki 5 yılda kaç sıra yükselebilecek.

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman Bayram Arşivi
SON YAZILAR