ONLARCA KIZIMIZIN ANASI.. SEVGİ GÖLÜNÜN SAHİBESİ.

ONLARCA KIZIMIZIN ANASI.. SEVGİ GÖLÜNÜN SAHİBESİ.
MUHTEŞEM BİR HİZMET ABİDESİ  :  SN. SEVİL BİLASA HANIMEFENDİ !!!!!

Erkek hegemonyasının hüküm sürdüğü yaşadığımız topluma hizmeti şiar edinmiş değerli hanımefendilerin varlığından büyük bir gurur ve mutluluk duyan, her zeminde bunu işaretle isimlendiren biri olarak; bu gün size hep perde arkasında kalmış, aslında hizmetleri ile önde giden değerli bir kadınımızdan bahsedeceğim. 
Her gün bu yola mesailerini sarf etmek üzere çıkanlar malumdur, olmalıdırlar da.. Kadınlarımızın müşkülleri ve uğranılan onca darp,celp,taciz, tecavüz yanı sıra dışlanmaları, söz sahibi olamamaları oldukça hazin bir tablodur. İşte o tuvallerde asılı kalmamak için gerek  memuriyetleri gereği ve gerekse sivil toplum örgütleri kisvesi altında sahaya inen bayanlarımız; hemcinslerinin ve bizim bayrağımız olacaklardır.
İcraatları ile önde olmaya hak kazanan kadınları
mızı tanımak,tanıtmak bir vebaldir.Onların ellerinin  değdiği her şey bu memlekete hayırlar getirecektir.
 
(((( Bir kadının  biyolojik anne olması takdiri ilahidir!!!                                                                                               Manevi annelik ise; kendi erdemi ve dünyanın en gurur verici hasletidir.)))
                                                                                                                                                                                                  
Neden attım bu başlığı biliyormusunuz ? Bu haslet ve erdeme haiz ; onlarca kızımızın annesi için !!! Endişem odur ki; ne anlatsam kifayetsiz kalacaktır.
Bir kadınımız; önde giden toplumumuz da .. İki de bir üstün çalışmalarından mütevellit plaketle taltif edilen; " İdealist Kadınlar Onur Ödülü" ' ne layık görülen !!!
Kimdir ? Nedir ? İn mi , cin mi , peri mi; yoksa kanatsız bir melek mi ? Neyin nesi !!!
O bir anne.. O da doğurdu iki defa.. Tattı anneliği;kutsallığı .. Öz çocuklarına özden mesai verdi elbette.. Ancak; yetmedi bu !! Ve neden doğurmaktan öte değerler kattı topluma !! Önder oldu,rehber oldu,iyiyi güzeli öğretti.. Mücadele etti !!! Sahiplendi yürekten,içten bu topluma hizmet etti. Kimsesizlere kucak açtı; küçük yaşta tacize uğramış isimsiz kızlarımıza reklamsız,pazarlıksız ..İşte anne bu !!
Sokaklar çocuk dolu.. Kimsesiz ,sahipsiz... Yurtlar dolu tıklım tıklım !! Himaye altında olan,olmayan onlarcası !!! Onları sokaklar mı doğurdu ?Var dimi bunların da doğuran anaları !!! Doğurdun.. Ana oldun !!!! Kutsalsın !!! Ya bu çöp kutusuna attığın ,camii avlusuna bıraktığın senin doğurduğun değil mi ??? Anasın ha.. ANA !!!! Hadi ordan be hadi !! Az da olsa; eşinin sapık emellerine alet olmadın mı ? Yataklık yapmadın mı ha !!!! Doğurdun; zaman zaman geçim kaynağın yapmadın mı ? Konu komşunun, sokaktakilerin tacizlerine göz yummadın mı ; başıboş bir hayvan yavrusu gibi salmadın mı kurt çakal sürülerinin alanlarına ???
Sadece doğurmakla aldıkları sıfatın hakkını veremeyen zavallı anne müsveddeleri !!! Başında kavak yelleri,eteğinde şehvet ateşi ile ihanete düşen,hayvani dürtülerinin esiri olan onlarca 2-3 çocuğunu terk edenler !!! Tüh olsun.. Analık haram olsun !!!
 
Başına ne gelirse gelsin; dünyaya gelmesine vesile oldukları yavrularına canı pahasına tek başına dahi sahip çıkan,bu topluma en üst seviyede karekterle mücehhez evlatlar armağan eden canımız,varlığımız nedeni annelere değil elbette bu sözler !!!!
 
Ama yukarıda ki panorama bir gerçektir. Ve işte bu gerçeklikte bir kadın,bir anne çıkıyor ve öylelerine mahzun,küskün, hayattan kopmuş,tacizin bütün korkunçluğu içinde travmaya girmiş canımız yavrulara,kızlarımıza sahip çıkmayı dustür ediniyor.. İşte gönüllerde taht kuruşu, insanların taltif,ödül ve benzeri teşviklerini umursamadan yoluna devam eden bir kadın...
 " Cennet Annelerin Ayaklarının altındadır !!" .. Peki siz ayağınızın altın da kaç parsel cennet taşıdığınızın farkındamısınız ? Öpülesi yürek, öpülesi el ve öpülesi ayakları ile işte o kadın : SEVİL BİLASA !!! onu anlatmak borçtur boynuma helalinden hemde !!
Bu portre hep asılı yürekler de; benim de şahsen baş köşemde..
Daha anne babası ; dünya'a geldiğinde bir komutlu isim vermişler ona : SEVİL !!! Ama o sevilmeden sevmeyi öğrenmiş; dopdolu ,doruklar da..Tabiki bu kadar seversen ; sevilirsin işte !!!  BİLASA ... Nedir biliyormusunuz ? GÖL demekmiş; araştırdım.
İşte SEVİL BİLASA !!! Sevgi Gölü .. İnsanlığa; güzele, hizmete ibadet gölü !! Ve en güzeli ve sağlam olan şey o sevginin derinliğinde boğulmak yok !! Çünkü cankurtaran o !!! hayata bağlayan ,umut veren, yaşamlara vesile olan biri .
 
Sakin,güvenlikli ,tabelası olmayan o merkezin daha avlusunda bir huzur kaplıyor insanın içini.. Vakur, o kadar nazik,kendinden emin, farklı genç bir yönetici vardı iç kapıda bekleyen.. Her haliyle saygı uyandıran, pırıl pırıl gözleri ile insana rahatlık veren modern, harikulade birisi.. Odasına geçip te ,makamına oturduğunda ; o koltuğu öylesine  dolduruyor ve yakışıyordu ki... Sıcacık ,huzur veren davranış ve bilgilendirici konuşmasını pür dikkat dinlerken; içten içe kızdım kendime  bu kadar geç tanıdığım için. Ne böyle bir merkezden ;ne de  böyle bir yöneticisinden bihaberdim çoğu gibi ..
Bir yıl kadar önce tesis tamamlanmış; görevlendirilerek  anahtarı teslim edilen binanın tüm mefruşat ve iç dizaynı kendisi tarafından ikmal edilen bu kurumun adını maalesef belirtemiyorum gizlilik nedeniyle..:
Tacize uğramış,travma geçirmiş ve mahkeme kararıyla yerleştirilmiş kızlarımızı barındıran,rehabilitasyona tabi tutularak tekrar yaşama sevincine kavuşturulan, yaşama bağlanılan muhteşem bir sevgi gölü.. Psikologlar, konunun uzmanı öğretmenler ve yardımcı personeli ile.. Ne büyük bir hizmet ve sevap yuvası.. Başarı elbette ekip işidir. Ama hizmetin sevk ve idaresi çokça muhimdir. İnsanlığı,analık meleke,haslet ve ulviyeti içerisinde; mesai mefhumu olmadan cansiperhane hizmet ancak bu kadar muhteşem icraa edilebilir.. Kısada olsa mezkur merkezi üniteleri ile görünce bu kadar kısa zamanda alınan mesafeye hayranlık duymamak mümkün mü ?
Bu yazım abartılı,ısmarlanmış veya bir dostta vefa duyguları ile yazılmış gelebilir sizlere.. Siz bu merkezi ve oranın müdiresini görüp tanısanız benim ne kadar noksan şeyler bıraktığımı anlarsınız.. Bire bir tanışmaktan ve orayı gezip görmekten o kadar etkilendim ki bu tür hizmetlerin varlığından şehrimiz adına gururlandım..
Farklılık,mütevazilik, hanımefendiliği en dorukta temsil eden; misafirperver,saygı ve sevgi dolu bu insanı anlatmak zor iş.. Konu kızlarımız,kadınlarımız olunca; dalıp giden buğulanan gözlerinden yaşlar akan; duygusal bir insan.. İyilik,güzellik ve merhametle dolu bir sıcacık insan yüreği.. Etrafına ne halde olursa olsun yaşama sevinci aktaran;sıcacık,fedakarlık içinde yüzen bir müstesna kadınımız !!!
 
Öte yandan; toplumumuzda önde olanlardan biri olan sevgili Bilasa ; burada doruktaki hizmetlerine ilaveten Şehrimizin medar-ı iftiharı ELVİN DERNEĞİ yönetim kurulunda Genel Sekreterlik görevini aktif olarak sürdürmektedir..ELVİN Derneği; Kadın, yaşlı ve engelli olan bireyleri yaşamın her alanında destekleyen bir sivil toplum kuruluşudur.Ancak; o karekteri gereği bu dernekteki görevini de afişe olmadan perde arkasından en az  üye arkadaşları ve hep ismi anılan  başkanı kadar sürdüre gelmiş ve resmi mesaisi dışında fedakarca zaman ayırmakta olan biridir.
 Ayrıca; kadınlar,kızların konu edildiği sivil toplum kuruluşları ve Valilikçe yapılan her toplantıda yer bulan,davet edilme onuruna sahip tecrübeli ve etkin bir kadınımızdır.
İnsanlığın güzel ve iyi olan hasletlerini kişiliğinde toplayan ve bunu beklentisiz olarak topluma sunan bahse konu portrenin sahibesine; orada ikamet eden küçük- genç kızlarımızın nasıl minnet,şükran ve sevgi dolu baktıkları izahtan varestedir.
Bu özellikte; hizmet aşkı ile bu toplumda daha nice kadınlarımızın olduğunu biliyorum. Onların sayılarının gün geçtikçe artması ve sahne de olmaları samimi dileğim ve duamdadır.
Orada kalan bir küçük kızın Sn. Sevil Bilasa'ya hitaben yazdığı şiiri aynen burada yayınlıyorum. Bu satırlar çok şeyi ifadeye yetecektir.
 
 
 
"Sana anne demek geliyor içimden
Nedenini bilmiyorum.
Belki bana sahip çıktığın için
Belki okuldan geç kaldığımda
Annem gibi sahiplenip
Bana kızdığın için
dedim ya nedenini bilmiyorum
Belki senin kızın olsaydım
İsyan edecektim sanada
Tıpkı anneme yaptığım gibi
Yine de anne demek istiyorum sana
nedenini bilmiyorum.
Kaybetmek istemiyorum adınıli ile
adının içinde saklı merhametin
Ve adın kadar değerli kelimelerin
Son veda değil bu şiir
Seni seviyorum anneciğim."
Sizin varlığınızdan,hizmetlerinizden,tanımaktan onur duyanların sayısı gün geçtikçe büyüyecektir Sn. Bilasa !!
Allah bu hayırlı yolunuzda hizmetlerinizi daim eyleyecektir.
Duam bu toplum adına sizinledir. Esirgemiyeceğiniz içten,cansiparhane ve insanlığınızdaki üstün hasletlerinizle ; bahtınız ,yolunuz açık olsun.

---------------------------

CAN VERDİ KAHVERENGİ GÖZLERİN ...
bir durakta gibi bekler insan
kimler gelir geçer bilmezsin
yeni bir yolcu farkedersiniz birden
Gözleri gülen...
Varlığı sarar dört yanınızı
neydi sebep,nasıl oldu bilmeden
Avuçlarında özlem çiçekleri
Yüreğinde yıllardır beklenen
en güzeli sevginin
Bulduğu için edersiniz teşekkür
Hoş bir sedadır artık
kavuşturana şükür dersiniz
Oysa ki yaşam denilen denizin
dalgaların da boğuşurken
o vardır attığın her kulaçlar da
yorgun,bitkin aceleci umutların
boynuna dolanmaktadır sonunda
her gün geçip gidiyor ömürden
ha bu gün ha yarın derken
avunup masumiyetlere
cesaretin kıymetini bilmeden
korkak, ürkek hasretlere teslim
Gel buyur ,hoş geldin
tut ellerimden yürüyelim
bağdaş kur istersen yüreğime
Yorgunsundur onlarca işten
ne yer ne içersin
şu çayları içelim hele önceden
biri açık ,diğeri ömrün deminden
boş verelim başka siparişleri
bir porsiyon kahkaha en iyisi
yanında mutluluk,huzur
paylaşalım yılların bekleyişlerini
ne dersin boş verelim gerisini...
Olan oldu, gel geriye saralım
birbirimizden habersiz geçen zamanı
çile çile makaralara
Ve ne kadar yaşanmamışlık varsa
mutluluk adına,
başlayalım dolamaya kollarımıza!!!
Yağmur yağsın sağanak sağanak
getir yüreğini bırak şöyle
üstüne üstüne sımsıkıca yüreğime
yıkansınlar birlikte bardak bardak !!!
Yüzsüzlüğümü indirdim yüzümden
takıp parmaklarıma bir yüzük gibi
sana geldim , seni buldum soluk soluğa
tüm ihanetlerin yaşanmışlıkları ortada..
Susamışım tertemiz çıkarsız yaşamaya
Mutluluğa dair sözlerim
konaklıyor hala kağıtlar da
çekelim birlikte temize oku da
Bir deniz var dalgalarında aşk
Şavkında yakamozlar olan
atlayalım , sürüklesin enginlere
bir dünya yaratalım birbirimize
artık sen bensiz, ben sensiz değiliz
yapamayız birbirimizsiz
Alışık değiliz böylesine yaşama ikimiz
Atalım zarımızı hayatın güzelliklerine
hep gelsin düşeş
İşte öylesine başlasın süreç
Sen varsın diye
sırra kadem bassın tüm alem !!
Mahşeri kalabalıklar da
Birbirimizi kaybetmeden
Her lisanda anlaşırken,
sükut etmesin kahverengi gözlerin
Kenan Koç
25.08.2014 13:05
Kenan Koç

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kenan KOÇ Arşivi
SON YAZILAR