OKUL HAYATI İÇİN SORULARA CEVAPLAR – 2

Yeni sorular ve yeni cevaplarla yine karşınızdayım. Sorduğunuz soruları kısalttım. Benzer soruları tek soru haline getirdim. Okul hayatı ile ilgili sorularınızı  [email protected] eposta adresine gönderebilirsiniz.
 
SORU 1: Sosyal bilimler alanında okuyan öğrencilerin daha tembel, daha başarısız, hayatta pek mutlu ve başarılı olmayan kişiler olduğu öğretmenlerimiz, okul idaremiz ve ailelerimiz tarafından söylenmektedir. Bu doğrumu acaba. Sayısal alanda üniversite kazanmak daha mı kolaydır ? (Songül OKURCAN)

CEVAP 1: Özellikle öğretmenlerin neden böyle bir sınıflandırmaya gittiğini henüz anlamış değilim. Ancak bu oldukça yanlış bir bilgidir. Sayısal alanda üniversitelerin bölümlerinin sayı olarak ve alınacak öğrenci kontenjanı olarak çok olduğu buna rağmen sayısal alandan ÖSS sınavına  giren öğrenci sayısının az olduğu bir gerçektir. Ancak bunların ÖSS sınavını kazandıktan sonra sosyal başarı gösterecekleri gibi bir garantileri de elinde yoktur. Sizler alan seçerken ilgilerinize, yeteneklerinize, seçmek istediğiniz mesleğin yer aldığı alana ve çalışma isteğinize göre seçim yapın. Çünkü hayat okulunda işini severek yapan yenilik getiren ve çoğunluktan farklı olanlar başarılı olmaktadır. Elinde belgesi olmak işe alınma sürecinde işe yarayabilir ama yükselmenize asla yardımcı olmaz. 

SORU 2: Sınavlara uzun süre hazırlanıyorum. Ama sınav anı gelince her şeyi unutuyorum. Bununla nasıl baş edebilirim ? (Zeki ŞENCAN)

CEVAP 2: Çalışılmasına rağmen sınavlarda eğer unutuyorsanız bunun nedenleri başlıca şunlar olabilir;

a)        Ders çalışma alışkanlığını bilmemekten kaynaklanan unutma: Sınavlara bir gün önceden çalışıyorsanız. Dersi anlamayıp sadece ezberliyorsanız sınavlarda sorulan sorunun cevabını hatırlamakta zorlanmanız, hatta bilgileri birbirine karıştırmanız gayet normaldir. Çünkü hafızanın gerçeği bunun unutulmasını gerektirmektedir. Ezberlenen bilgiler anlaşılmadığı için hafıza için soyut kalır ve hafızada belirli bir sistemde depolanamaz. Bilginin çağrılma aşamasında da hatırlamayı tetikleyici ip ucu bulunamayacaktır. Bu hafızdaki var olan bilgiyi çağıramamaktan kaynaklanan bir unutma durumuna neden olur.

b)        Sınava bir veya birkaç gün önceden yoğun olarak ezber yoluyla hazırlanırsanız sınav günü başarılı olamayacağınız duygusunun verdiği stres, kaygı düşüncelerinizin bloke olmasına neden olabilir. Buda unutmaya neden olur.

Sınavlara hazırlık bir günlük iş değildir. Her günün dersi her gün çalışılıp tekrar edilmelidir. Aksi taktirde biriken, çalışılacak konular hem strese neden olur hem de çalışılacak çok konunun olması “en iyisi çalışma” düşüncesine neden olabilir. Hem de konu çok olduğunda size göre önemlileri çalışmanıza neden olabilir. Ancak size göre önemli olanlar öğretmene göre önemsiz olursa o zaman derste başarısız olunur.

SORU 3: Hem okula gidiyorum hem de dershaneye. İkisinde de başarılı olabilmem için günde kaç saat ders çalışmam gerekir ? (Samet DİNÇER)

CEVAP 3: Hem üniversite sınavına hazırlık hem de okul başarısını artırma yönünde çalışmak irade gücüne sahip ve planlı çalışan öğrencilere göre bir yaşam tarzıdır. Hemen kendinize bir çalışma planı yapın ve mutlaka bunu uygulayın böylece verimli çalışma alışkanlığına sahip bir öğrenci olacaksınız. Önemli olan bir günde ne kadar çok çalıştığınız değil,  bir günün ne kadarını verimli çalıştığınızdır. Bir günde ne kadar ders çalışmanız gerektiği sizin bilgi kapasitenize, anlama kapasitenize göre değişiklik gösterir. Ancak hem okula giden hem de ÖSS çalışan bir öğrenci iseniz ve de irade gücüne ve verimli çalışma alışkanlığına sahip bir öğrencisiyseniz, 8-10 saat ders çalışmanız yeterli olacaktır. Ders çalışma alışkanlığınız yoksa günde kaç saat çalışmaktan önce “öğrenmeyi öğrenmeyi" mutlaka öğrenmelisiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ahmet Yıldız Arşivi
SON YAZILAR