Sanata darbe yapıldı

Sanata darbe yapıldı
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akman, kültür ve sosyal ilişkilere ayrılan bütçeden yapılan kesintiye ilişkin, "Bunu AKP iktidarının cellatlığı olarak nitelendiriyorum.

Bu, sanata yapılan en son darbedir. Bu ülkenin sanat ve kültürü yok edilmeye çalışılıyor” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan 2015 yılı bütçe görüşmelerine, AKP'li üyelerin oylarıyla kültür ve sosyal işlere ayrılan bütçenin 10 milyon liralık kısmı fen işlerine aktarıldı.

Konuyu değerlendiren Üstün Akman, “12 ülkeden davetler alan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Senfoni Orkestrası, bütçe yetersizliğinden yurtdışına gidemiyor diye düşünürken, şimdi AKP'li meclis üyelerinin aldığı yüzde 50'lik bütçe kısıtlaması bizi çileden çıkardı. Çok başarılı bu iki kurumun bütçesinde kısıtlamaya gidilmesine bir anlam veremedik. Bunu AKP iktidarının cellatlığı olarak nitelendiriyorum. Bu, sanata yapılan darbedir. Bu ülkenin kültür ve sanatı yok edilmeye çalışılıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bu bir kültür ve sanat hainliğidir. Bir gün bunun hesabı sorulacaktır” diye konuştu.

"AKP TEK BOYUTLU İNSAN YETİŞTİRMEK İSTİYOR"

Tiyatro Eleştirmeni Seçkin Selvi ise, "Bugün bir kültür ve sanat başkentine dönüşen Eskişehir'e sanat şöleni izlemek için geldik. Fakat bu tatsız durumla karşılaştık. Devletin ısrarla sürdürdüğü politikası var. Tek boyutlu insan yetiştirmek. Bu politika 1960'lı yıllarda Marcus Herbert'in öngördüğü tek boyutlu insan politikasıdır. Bu ülkemizde ısrarla uygulanıyor. Kültür, sanat ve eğitimde uygulanan bu politikada kanca, ne yazık ki şimdi buraya atıldı. Bu yapılanla hedeflenen çok sesliliği öldürmek. Bilet fiyatlarını artırmak ise talebi azaltmaya yönelik. İzleyici sayısı azalırsa kültür ve sanat kurumlarının ipini çekmek için bir bahane oluşturulmaya çalışılıyor" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.