Erdoğan'a hakaretten tutuklanan liseli tahliye edildi

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan liseli tahliye edildi
Konya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret iddiasıyla tutuklanan 16 yaşındaki lise öğrencisi, yapılan itiraz sonucu tahliye edildi. M.E.A. cezaevi çıkışında duygu dolu anlar yaşadı.

KONYA'da geçen salı günü 'Devrim şehidi' Kubilay'ı Anma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği suçlamasıyla, okulundan alınarak tutuklanan lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A., 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ne yapılan itiraz sonucu tahliyesine karar verildi. Tahliye kararını öğrenen M.E.A.'nın annesi "Çok mutluyum. Beklediğime kavuştum" dedi.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI
Tahliye kararı verilen lise öğrencisi M.E.A. cezaevinden çıktı.

"MUSTAFA KEMAL'İN ASKERİ OLDUĞUMUZ İÇİN İÇERİ ATILAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla tutuklanıp iki gün cezaevinde kaldıktan sonra itirazı haklı bulan mahkemenin kararıyla tahliye edilen 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A., "Biz terörist değiliz. Mustafa Kemal'in askeri olduğumuz için bizi içeri attılar ve gözdağı verdiler' dedi.

Cezaevi önünde annesi Nazmiye Gök, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız, arkadaşları ve yakınları M.E.A.'yı davul- zurna eşliğinde karşıladı. M.E.A. cezaevin kapısından çıktıktan sonra annesi Nazmiye Gök ve arkadaşlarına sarıldı.

M.E.A.'yı karşılayan CHP Milletvekili Engin Özkoç, bir lise öğrencisinin okuldan alınıp, tutuklanması kararının tüm Türkiye'nin vicdanı sızlattığını söyledi. Olayı CHP olarak siyasete alet etmediklerini ve M.E.A.'nın özgürlüğüne kavuşması için destek olduklarını belirten Özkoç, liseli M.E.A. yaptığı bir eleştiri ve söylediği sözden dolayı tutuklandığını, ancak sağduyu sayesinde tahliye edilmesiyle bir nebze olsun hukuka karşı güvenlerinin arttığını belirtti.

İki gün hapiste kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan M.E.A. da yaptığı kısa konuşmada, kendilerinin terörist olmadıklarını söyledi. M.E.A., "2-3 gündür beni destekleyen anneme, aileme, dedeme, anneanneme, CHP'ye, CHP Gençlik Kolları'na teşekkür ederim. Biz terörist değiliz. Biz bu yola çıkarken söz verdik. Faşist baskıya boyun eğemeyeceğiz. Biz Mustafa Kemal'in askeriyiz dedik. O yüzden içeri atıldık. Mustafa Kemal'in askeri olduğumuz için bizi içeri attılar ve gözdağı verdiler' diye konuştu.

'ÇOCUĞUMLA GURUR DUYUYORUM'

Oğlunun kavuşunca sevinç gözyaşlarına hakim olamayan anne Nazmiye Gök, oğlu M.E.A. ile gurur duyduğunu söyledi. Olaya ilgi gösteren herkese teşekkür eden Nazmiye Gök, "CHP Gençlik Kolları, Kadın Kolları herkes yanımızda oldu. Türkiye yanımızda oldu. Herkese teşekkür ediyorum. Çocukların yeri cezaevi değil. Onların okul sıralarında oturması lazım. 3 gündür ağlamıyorum. Şu an sevinçten ağlıyorum. Ben çocuğumdan utanmıyorum. Gurur duyuyorum' dedi.

Arkadaşları ise M.E.A.'nın adını söyleyerek yalnız olmadığını belirten sloganlar attı.

DEDESİNİN EVİNE GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçundan tutuklanan ve yapılan itiraz sonucu tahliye edilen M.E.A., cezaevi önünde annesi Nazmiye Gök, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP'liler ve arkadaşları tarafından karşılandıktan sonra dedesi Mehmet Emin Akkavim'in evine gitti. M.E.A.'yi burada da yakınları ve komşuları, sevinçle karşıladı.

'BENİM YERİM HAPİSHANE DEĞİL, OKUL SIRALARI'

Tahliye olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen, yaşanan süreçte kendisine destek olan başta ailesi olmak üzere herkese teşekkür eden M.E.A., "Benim yerim hapishaneler değil. Okul sıralarıdır" dedi.
Gazetecilerin nasıl gözaltına alındığını sorması üzerine M.E.A., "Polisler okuluma geldi. Ben dersteydim. Çağırdılar. Polislerle beraber okuldan çıktık. Bunlar kimsenin yaşamak isteyeceği şeyler değil" dedi.
Cezaevindeyken neler düşündüğü sorulması üzerine M.E.A., "Yapılan haksızlıkları düşündüm. Geçen sene 1 Mart'ta 'Bağımsız adalet istiyoruz' demiştik. İnşallah biz inşa edeceğiz" dedi.

HAKİMİN YÜZÜNE BAKMAYA FIRSAT KALMADI

Tutuklanma kararı verildiği sırada hakimin tavrının sorulması üzerine M.E.A., "Mahkeme zaten en fazla 5 dakika sürmüştür. O nedenle yüzüne bile dikkat etme fırsatım olmadı. Tutuklama kararı çıktı" dedi.
"Hakim ile aranda bir diyalog geçti mi?" sorusuna da M.E.A., "Yok" yanıtını verdi.
Tutuklu kaldığı süre içinde neyi özlediği sorulması üzerine M.E.A. cezaevinde yediği pilavı beğenmediğini ve annesinin pilavını özlediğini söyledi.

ANNESİ: ÇOCUKLARIN YERİ ORASI DEĞİL

Anne Nazmiye Gök ise gazetecilerin, "Oğlunuz özgürlüğüne kavuştu, neler söyleyeceksiniz?" sorusuna üzerine, gülerek "Önce oğluma pilav yapacağım" dedi. Nazmiye Gök ardından da "Çok mutluyum. Çocukların yeri orası değil" diye konuştu.
M.E.A.'nın avukatlarından ve CHP İl Başkan Yardımcısı Ulaş Çalıkuşu, "Biz bütün sorgu ve mahkeme aşamasında yanındaydık. Arkadaşımız M.E.A., orada efendiliğinden hiç ödün vermedi. Dışarı çıktıktan sonra da yine efendiğini bozmadı. Herkesi vicdanına bırakıyoruz. Hukuki süreç devam ediyor" dedi.

'ONUN YERİ HÜCRELER DEĞİL OKUL'

M.E.A.'yı cezaevi önünde karşılayıp, birlikte dedesinin evine gelen CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da M.E.A.'nın ailesine efendi bir çocuk yetiştirdikleri için teşekkür etti. Özkoç, "Çok efendi bir evlat yetiştirmişsiniz. Hücreler değil onun yeri, onun yeri okulu. Okuluna gidecek. sırasına oturacak. Arkadaşlarıyla berabar olacak. Memleketine, vatanına bağlı bir evlat yetiştirmişsiniz. Size bu ülkenin vekili, evladı olarak bundan dolayı teşekkür ediyorum. Bazı kırgınlık olmuştur. İç kırıklıklar olmuştur. Bu 2 gün içerisinde yaşadığımız olaylardan dolayı biz bu ülkeyi sonuna kadar sevmeye onunla ilgili onu koruyamaya kollamaya devam edeceğiz."
M.E.A.'ye derslerinde başarılar dileyen Özkoç, derslerine yoğunlaşması konusunda da uyarı da bulundu.
M.E.A.'nın avukatlarından Efkan Bolaç da "Latince bir söz var. 'Gerçeğin gücü ile kainatı fethedebilirim.' Gerçeğin gücüyle, adaletin gücüyle biz M.E.A.'yı aldık. Bundan sonra kimseyi adaletsizliğin pençesine bırakmayı düşünmüyoruz. Adaletsizliğe uğrayanlara da M.E.A. dahil, var gücüyle savaşsın. Var gücüyle o dişlinin içinden insanlarımızı çıkartsın" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.