1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VEBA MİKROBU DESTEĞİ HAYVAN DESTEĞİ OLAMAZ!
VEBA MİKROBU DESTEĞİ HAYVAN DESTEĞİ OLAMAZ!

VEBA MİKROBU DESTEĞİ HAYVAN DESTEĞİ OLAMAZ!

Samsun'da Genç Çiftçi Projesi kapsamında dağıtılan küçükbaş hayvanların veba hastalığından ölmeleri sonucu CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek olayı takip etmek ve incelemek için koyunları ölen genç çiftçilerle görüştü.

A+A-

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, "Üreticilerin desteklenmesi, gelir artışı sağlanması için verilen hibeleri destekliyoruz. Ülkemizde dağıtılan küçükbaş hayvanlarda görülen Veba hastalığı nedeniyle; hayvanların telef olması büyük ekonomik kayıplara neden olurken, çiftçilerde ise moral bozukluğu ve kaygılar yaratmıştır.  Hayvan üreticisi gençlerimize verilen hibe desteği; yandaş şirketlerden alınan 500 TL değerinde olan hayvanların, 1000 TL değer üzerinden genç çiftçilere sözleşme imzalatıldığı görülüyor. Vebalı, hastalıklı, kabahatli hayvan verilmesi devletin şanına yakışmıyor. İktidar yöneticileri Allah için bir defada rantsız, doğru bir iş yapsın ne olur!  Üreticilerin büyük umutlarla beslemiş olduğu hayvanlarının telef olması ekonomik kayıpların yanında, başta Havza ve bölgedeki hayvan üreticilerini tedirgin etmektedir.

VEBA MİKROBU İNSANA BULAŞTI
Yurt içinden toplanılan,  Yurt dışından getirilen hayvanların sağlık kontrolleri yapılmadan alındığı ve dağıtımının yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu konuda sorumluluk sahibi olan bütün yetkililerin; sorumluluklarının gereğini yerine getiremedikleri veya bazı yandaş, çıkar çevrelerinin hastalıklı hayvanlarını alarak dağıtımlarını yaptıklarını bunun sonucunda Devletin ve üreticilerin zarara uğratıldığını görüyoruz. Genç çiftçilerin büyük umutlarla almış olduğu koyunların çoğalması için ellerinden gelen bütün çabaları sergilerken, hayvanların her gün Veba hastalığından ölmeleri üreticilerin umut ve emeklerinin yok olması yanında; Veba hastalığını taşıyan hayvanlara ilaç verme esnasında bir üreticimize hastalık bulaşması gizlenmeye çalışılmaktadır.  

whatsapp-image-2019-08-19-at-04-34-42-2.jpeg

SAĞLIKLI HAYVANLAR DA RİSK ALTINDA
arım ve Orman Bakanlığının bu projelerden sorumlu birimleri hastalıklı hayvan dağıtımı ile hastalığın yurt geneline yayılmasına zemin hazırlamışlardır. Bu hastalıklı hayvanlar hangi ülkelerden getirildiği ve hangi şirketlerden alındığının aydınlanması için mücadele edeceğim.   Bakanlık ilgililer hakkında yasal işlem başlatarak gereğini yapmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığının bazı yetkilileri yaptıkları açıklamalarda; ölen hayvanların yerine yeniden hayvan vereceklerini açıklamaktadırlar. Bu çiftçi kardeşlerimize konuyu kapatın konuşmayın demektir, verilen emeklerin karşılığını ve umutları yok edenler mutlaka cezalarını bulmalıdır.  Bu hayvanların dağıtımını yapanlar devleti ve üreticileri büyük zarara uğratırken, hayvan ölümlerinin kamuoyundan gizlenmesi için konuyu kapatabilmek için büyük çaba gösterdiklerini tespit ediyoruz.

MECLİSE TAŞIYACAK
Konuyu TBMM gündemine taşıyacağını ve olayın aydınlanması için Meclise araştırma önergesi vereceğiz. Konunun takipçisi olacağını ifade ederken; genç çiftçi proje kapsamında hayvanları Veba hastalığından ölen çiftçilerin zararlarının tamamının karşılanması gerekmektedir. Vebalı hayvandan bir üreticiye hastalık bulaşmasının ise baskı ile örtülmeye çalışıldığı, çıkar çevrelerinin olayı kamuoyundan saklamaya çalıştığı ve üreticilere konuyu kimseye söylemeyin diye baskı yapıldığı ifade edilmektedir. Ayrıca üreticiye hayvan dağıtımı yapılırken mutlaka ilgili birimler tarafından sağlık kontrolleri mutlaka yapılmalı, sorumlular hesap vermelidir" ifadelerini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.