1. HABERLER

  2. DENGE EĞİTİM

  3. İletişim Fakültesinde Medyanın Kadın Dili Konferansı
İletişim Fakültesinde Medyanın Kadın Dili Konferansı

İletişim Fakültesinde Medyanın Kadın Dili Konferansı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi ile Tüm İletişim ve Medya Federasyonunun (TİMEF) iş birliğinde, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulrezak Altun’un davetli konuşmacı olarak yer aldığı, “Medya’nın Kadın Dili” konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Medya okuryazarlığını; medyanın içeriğini oluşturan her unsurun, oluşturduğu mesajlarda sunulan anlamların ve yer verilen temsillerin arka planına bakabilme becerisi olarak tanımlayan Prof. Dr. Altun “Medya okuryazarlığı, medya profesyonelleri ve medyada çalışmak üzere yetişen öğrencilerin edinmesi gereken bir beceridir. Kadını toplumsal olarak ikinci plana iten anlayışla mücadelede sorumluluk, içeriği ve anlamı üretenler olarak öncelikle medya çalışanlarındadır. Duygu Asena’nın yazdığı Kadının Adı Yok romanı vardır. Kadının adının olmadığı dönemlerden bugüne doğru gelindi ama hala kat edilmesi gereken önemli mesafeler olduğu çok açık.” diye konuştu. Ayrımcı dilin önüne geçebilmek için neler yapılabileceğinden de bahseden Altun, “Haber yazarken, gelişigüzel yazmak yerine yazdığınız ya da ürettiğiniz her sözcüğün yan anlamları üzerine de düşünebilmek önemli. Çünkü medya okuryazarlığı, konuyla görsel arasındaki veya konuyu anlatırken seçilen sözcüklerdeki yan anlamlar üzerine düşünebilme becerisine yoğunlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

selcuk-4.jpeg

Selçuk Toraman kurada ilk sırada yer aldı
Konferansın sonunda OMÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulrezak Altun’a katılımlarından ötürü teşekkür belgesi takdim etti. Ayrıca TİMEF Başkanı Şakir Güreli’nin, Prof. Dr. Niyazi Usta’ya ve Prof. Dr. Abdulrezak Altun’a teşekkür plaketi takdim etti. Konferansa katılan öğrenciler arasında çekilen kura ile Erasmus+ programıyla yurt dışında eğitim almaya hak kazanan bir öğrenci belirlendi. Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Selçuk Toraman kurada ilk sırada yer alırken Halkla İlişkiler 3. sınıf öğrencisi Gamze Öcal ve Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü 1. sınıf öğrencisi Doğukan Ali Koca de yedek olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.