1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "HAYSİYET CELLATLIĞI YAPANLARI ŞİDDETLE KINIYORUZ"
"HAYSİYET CELLATLIĞI YAPANLARI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

"HAYSİYET CELLATLIĞI YAPANLARI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

İYİ Parti ve CHP İl Başkanlıkları, basında yer alan Millet İttifakı’na HDP tarafından destek verileceğine ilişkin haberler hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yapılan açıklamada: "14 Mart 2019 Perşembe günü Samsun yerel basınında faaliyet gösteren bir gazetede “Millet İttifakına HDP Desteği” başlığı ile bir haber yayınlanmış ve iş bu haber Millet İttifakını oluşturan İYİ Parti ve CHP gönüldaşlarını ciddi anlamda rahatsız etmiştir. Aslı ve mesnedi bulunmayan bu tür haberlerin kimler tarafından ve hangi amaca matuf olarak yapıldığını veya yaptırıldığını gayet iyi bilmekteyiz. Ancak, asıl bilinmesi ve özümsenmesi gereken basının asli görevinin ne olduğudur. Genel olarak basının temel görevi; “toplumun doğru, tarafsız ve objektif habere ulaşmasını” temin etmektir. 

BASIN HAKİKATİN SÖZCÜSÜDÜR
Kamuoyunun düşünce ve beklentilerinin Devlet aygıtına iletilme vasıtalarından biridir Basın. Fonksiyonunu doğru icra edebildiğinde gelişmiş demokrasilerin emniyet sübabıdır aynı zamanda. Yasama, yürütme ve yargı erki olarak tanımlanan devlet gücüne kontrol erki olarak basının eklenmesi sırf bu yüzdendir. Böylesine önemli bir görevi ifa eden basın kurumunun her ne saikle olursa olsun “toplumu yanlış yönlendirmesi veya buna yönelik algı oluşturması” hiçbir şekilde kabul edilemez. Yerel seçimlere sayılı günlerin kaldığı bu ortamda; memleket meseleleri ile ilgili olarak hangi siyasi partilerin işbirliği içinde olduklarını tespit etmek için basının TBMM’de yaşanan gelişmelere bakması gerekir. 

BASIN DEDİĞİN...
FETÖ’nün siyasi kanadının araştırılması için verilen önergenin İYİ Parti ve CHP’nin EVET oyuna karşılık, AKP ve MHP’nin RED, HDP’nin ÇEKİMSER oyları ile, Andımızın okullarda tekrar okutulması önergesinin İYİ Parti ve CHP’nin EVET oylarına karşı AKP, MHP ve HDP’nin RED oyları ile, T.C. ibaresinin bazı kamu kurumlarının başına tekrar konulması önergesinin İYİ Parti ve CHP’nin EVET oylarına karşılık AKP’nin RED, MHP ve HDP’nin çekimser oyları ile nasıl reddedildiğini kamuoyunun bilgisine sunmalıdır basın. Iğdır ve Ahlat’ ta belediye başkan adaylarını geri çekerek HDP’nin adayının kazanma şansını azaltan İYİ Partinin tavrını paylaşmalıdır basın. Hülasa; iftira ve haksızlıktan uzak, belli odakların borazanlığını yapmayan, basın ahlak ve ilkeleri çerçevesinde görevini ifa etmelidir basın. Bilinmelidir ki; bu ilkelere sahip sektör mensupları başımızın tacıdır. Açıklamamız içerisinde yer alan eleştiriler bu ilkelere uygun hareket eden basın mensubu arkadaşlarımızı asla tasvir etmemektedir. 

ŞİDDETLE KINIYORUZ
Samsun özelinde Büyükşehir ve özellikle merkez ilçelerimizde Millet İttifakının ortaya koyduğu iddianın Cumhur İttifakını oluşturan partileri ciddi anlamda rahatsız ettiğinin farkındayız. Netice olarak belirtmek gerekir ki; bizler oy kullanma ehliyetine sahip herkesin oyuna talibiz. Ancak bizim ittifakımız MİLLET İTTİFAKI adı altında sadece İYİ Parti ve CHP arasındadır. Bu gerçeği çarpıtmaya veya aksine algı oluşturmaya yönelik ve özellikle haysiyet cellatlığı yapma amacını taşıyan bu tür haberleri ve yapanları şiddetle kınıyoruz. Samsun halkının ve Türk kamuoyunun takdirlerine saygı ile arz ederiz." ifadeleri kullanıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.