1. HABERLER

  2. DENGE EĞİTİM

  3. Çocuklarımızı 'iyi insan' olarak yetiştirelim'
Çocuklarımızı 'iyi insan' olarak yetiştirelim'

Çocuklarımızı 'iyi insan' olarak yetiştirelim'

OMÜ'de gerçekleştirilen ‘Kadına Yönelik Şiddet Her Yerde’ konulu panelde konuşan Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu...

A+A-

Türkiye'de kadınların tek başına yürüyememesi ve kahvehanelerin önlerinden geçememesine tepki göstererek, "Yıl 2015 ama biz hala cinayetleri konuşuyorsak ve kahvehane önlerinden geçemeyip, tek başımıza yürüyemiyorsak ciddi bir sorunla karşı karşıyayız demektir" dedi.


OMÜ, Atakum Belediyesi ve Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon ve Sosyal Hizmet Merkezi işbirliğinde ‘Kadına Yönelik Şiddet Her Yerde’ konulu panel düzenlendi. OMÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Panele Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin de katıldı. Başkan Taşçı panel öncesinde salonda bulunan bayan öğrencilere karanfil dağıtarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini kutladı.

ŞİDDETİ ANLATTILAR
Prof. Dr. Nermin Kılıç’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu’nun kadınların spor hayatındaki sorunlarına yönelik paylaşımının yanı sıra Toplumsal Cinsiyet, Sağlık ve Şiddet konusunda Öğretim Görevlisi Dr. Nuran Mumcu Boğa, Sağlık Sektöründe Kadına Yönelik Şiddet konusunda Öğretim Görevlisi Seval Ağaçdiken, Engelli Kadınlar ve Şiddet konusunda Yrd. Doç. Dr. Afitap Özdelikara ve Medyada Kadına Yönelik Şidddet konusunda Öğretim Görevlisi Aynur Arslan tarafından öğrenciler bilgilendirdi. OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin ile OMÜ Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Kumcağız yaptıkları konuşmalarda öğrencilere şiddete karşı uyarılarda bulundu.

‘KAZANMAYI DAHA ÇOK İSTİYORUM’
Erkeklerin egemen olduğu bir spor dalında başarı elde ederken zorluklar yaşadığını belirten Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu, “Kadınlar her alanda tacize maruz kalıyor. Özellikle sözlü tacizlerle karşılaşıyoruz. Bir kadın olarak ne kadar güçlenirsek, bilgilenirsek engelleri aşabiliriz. Benim sporumda kadınlar zaten fiziksel olarak 1-0 yenik başlıyor. Ben de bu yenik başlangıcı ortadan kaldırmak için erkeklere yetişmek ve erkekleri geçmeyi kendime hedef koyuyorum. Sonuç olarak da hedefe kilitleniyorum ve başarıyı erkeklerden daha fazla istediğim için de kazanıyorum. Egoları ve hırsları hayatın her alanında bir kenara bırakmalı ve bir olmalı, birey olmalıyız. Kadına şiddet asırlardır kanayan yanamız ama maalesef 2015 yılında bu konuları konuşuyoruz, vahşice cinayetleri konuşuyoruz. Akşamları sokakta tek başımıza yürüyemiyorsak, kahvehane önlerinden geçemiyorsak sorun var demektir. Yeni projelerde insanlarımızı bu konuda eğitmeliyiz” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZI ‘İYİ İNSAN’ OLARAK YETİŞTİRELİM’
Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon ve Sosyal Hizmet Merkezi gönüllü yöneticisi Fatma Taşçı ise konuşmasında şiddet olaylarının önüne geçebilmenin ilk koşulunun çocukların iyi yetiştirilmesi olduğunu belirterek, “Gönül isterdi ki 8 Mart’lar bayram coşkusunda yaşansın. Ama biz hala cinayetleri konuşuyoruz. Biz öncelikli olarak kendimizi eleştirmeliyiz. Bugünün Türkiyesine baktığımız biz anneler olarak nasıl çocuk yetiştireceğimizi bilirsek sorunların büyük bir kısmını da aşmış olacağız. Eğitimsizlik ve sevgisizlik sonucu yaşanan bu olayların sona ermesi çocukların yetiştirilmesi son derece önemlidir. Çocuklarımıza mühendis, doktor, avukat olmaları yönünde baskı yapmak yerine iyi insan olmayı öğretmeliyiz. Son dönemde sıkça kadın cinayeti haberiyle yüreğimiz yandı. Bu kapsamda başta son döneme damgasını vuran Özgecan Arslan kızımızı ve diğer tüm kadına şiddet mağduru olarak hayatını kaybeden kadınlarımızı rahmetle anıyorum. Biz merkezimize Özgecan kızımızın adını verdik ki bu acı olaylar bir daha yaşanmasın” dedi.

KATILIM TEŞEKKÜRÜ
Panel öncesinde katılımcılara mini bir konser veren OMÜ öğrencileri, panelin ardından da Kadına Şiddet konulu bir tiyatro oyunu sahneledi. Öğrencilere teşekkür belgesi veren Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Kadına şiddet konusunda duyarlılığınız beni memnun etti. Sizler gelecek nesilleri yetiştirecek ve son dönemde yaşadığımız, yüreğimizi derinden yakan olayları bir daha yaşamayacağız” diye konuştu. Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon ve Sosyal Hizmet Merkezi gönüllü yöneticisi Fatma Taşçı ve OKTAM Müdürü Doç. Dr. İlknur Aydın Avcı ise panel sonunda katılımcılara teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.