ZZTK, ABD’de tanıtıma devam ediyor

ZZTK, ABD’de tanıtıma devam ediyor
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Türkiye'nin zeytinyağı ihracatında ilk sırada yer alan ABD'nin Şikago şehrinde 16-18 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen Private Label Manufacturers Association Fuarı'na katılarak...

Türk zeytin ve zeytinyağını tanıttı. ZZTK Başkanı Kadri Gündeş, geçen yıllarda New York'ta düzenlenen Fancy Food Fuarı'na katıldıklarını, bu sene ilk kez ABD'nin orta batı bölgesinde bir fuara katılarak tanıtım yaptıklarını kaydetti. Şikago'nun bağlı bulunduğu İllinois'in, ABD'nin nüfusu en kalabalık beşinci eyaleti olduğunu belirten Gündeş, “650 milyar dolarlık bir GSYİH'ye sahipler ve eyaletin toplam ithalatı 120 milyar dolar. Fuarda standımız, ABD dışında Güney Afrika, Çin Halk Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, İran gibi pek çok ülkeden ziyaretçinin ilgi odağı oldu. PLMA fuarına tüketicilerden ziyade, profesyonellerin katılımı söz konusu. Bu çerçevede komitemizce oldukça verimli ikili görüşmeler yapıldı.” şeklinde konuştu.

'40 MİLYON DELİCE AŞILATILMALI'

Fuarda düzenlenen seminerlerde katılımcılara ZZTK'nin hazırlattığı 50 ml'lik zeytinyağlarını dağıttıklarını anlatan Gündeş, şöyle devam etti: “Gerek marketlerde yer alan markalarla ilgili olarak 'myprivatebrand' web sitesinin kurucusu olan Christopher Durham'ın gerçekleştirdiği sunumda gerekse marketlerde organik ürünlerin yerinin tartışıldığı çalıştayda uzun süreli kontrat ve sürekli ürün tedariğinin markalar için çok önemli olduğu vurgulandı. Bu çerçevede Türkiye'de takribi 80 milyon adet olarak bilinen delice zeytin ağaçlarından, aşılanabilir durumda olan 40 milyon adedinin aşılatılarak üretime kazandırılması amacıyla proje hazırlatılmalı. Türkiye'nin üretim rakamları, talebe cevap verir konuma getirilmelidir.”

Önümüzdeki yıllarda Şikago'da yer alan önemli marketlerde Türk zeytinyağını tanıtıcı tadım etkinlikleri planladıklarını dile getiren ZZTK Başkanı Gündeş, gelecek yıl söz konusu fuar sırasında büyük marketlerin temsilcilerinin katılımıyla Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtıcı bir sunum yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA ABD BİRİNCİ SIRADA

Türkiye, 2013/14 sezonunda 26 bin 343 ton zeytinyağı ihracatı karşılığı, 93 milyon 304 bin dolar döviz girdisi elde etti. ABD, 4 bin 272 ton zeytinyağı ve 15 milyon 705 bin dolarlık tutarla ilk sırada yer aldı. ABD'ye 5 milyon 754 bin dolarlık sofralık siyah zeytin ve 3 milyon 183 bin dolarlık sofralık yeşil zeytin ihraç ettik. Zeytincilik sektörünün ABD'ye ihracatı toplamda 24 milyon 463 bin dolar oldu. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.