Zonguldak Özel Eğitim Bölümü Öğrencilerinin Atama Tepkisi

Zonguldak Özel Eğitim Bölümü Öğrencilerinin Atama Tepkisi
Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü öğrencileri, sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin, özel eğitim öğretmeni olarak atandığı gerekçesiyle halk otobüslerine afiş asarak protestoda bulundu.

3'ncü sınıf öğrencileri, şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan özel halk otobüsü firması önünde toplandı. Öğrenciler, 'Branşıma dokunma', 'Aracınızı bir veterinere mi emanet edersiniz Peki hastanızı bir kasaba O zaman özel gereksinimli çocuklarınızı da özel eğitim öğretmenlerine emanet edin' yazılı afişleri halk midibüslerinin camlarına yapıştırdı.

Gazetecilere açıklama yapan öğrencilerden Furkan Köse, kendi alanlarında sınıf öğretmenliğinden 6 bin atama yapılması söz konusu olduğunu söyledi. Bunun doğru olmadığını, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla eylem yaptıklarını belirten Köse, şöyle dedi Toplumsal farkındalık yaratmak ve konunun hassasiyetini kamuoyuna ve bütün topluma duyurmak istiyoruz. Türkiye genelinde de böyle çalışmalar devam ediyor. İstanbul, Ankara, Samsun ve diğer illerdeki arkadaşlarımız da açıklamalarını yaptılar. Çünkü bu uygulama hukuka aykırı. Düzenleme, öğretmenin ve eğitim alan bireyin olumsuz etkilenmesine yol açacak olup, ülkemizin taraf olduğu engellilerin haklarına ilişkin sözleşmenin eğitimi düzenleyen 24'üncü maddesine, Anayasa ve ulusal hukukumuza uygun düşmemektedir.

Öğrenciler, açıklamanın ardından dağıldı. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.