Yılkı Atları Turizme Kazandırılıyor

Yılkı Atları Turizme Kazandırılıyor
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul Terme İlçesinde çok sayıda bulunan ve vahşi olarak bilinen yılkı atlarının kontrol altına alınacağını belirterek Turizme kazandırılması konusunda proje çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

Terme ilçesinde sayıları her geçen gün kontrolsüz şekilde artan yılkı atlarının kontrol altına alınarak turizme kazandırılması konusunda, ilçenin Gölyazı Mahallesinde Milli Parklar Bölgesindeki alanda Terme Kaymakamı İlyas Gün, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Samsun Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Hüseyin Özbay, Samsun Şube Müdürü Murat Çelik, Milli Parklar Şube Müdürü Fatih Karakaya ve Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürü İlyas Koç incelemelerde bulunup atların milli park içerisinde barındırılabilmesi için yer tesbiti yaptı.
DOĞAL YAPIYA ZARAR VERMEYECEK
Yapılan çalışmanın çok önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul İlçede çok sayıda bulunan ve sayıları her geçen gün artan atların doğayla uyumlu bir şekilde kontrollü bir şekilde artması için proje çalışmaları yapacaklarını açıkladı. Yılkı atlarının doğal yapıya olumsuz bir etki yapmaması adına gerekli çalışmaların yapılacağını ifade eden Kul, “Hiçbir şey kendi başına fırsat ya da sorun değildir. Şu aşamada sorun olarak görülen aslında çok önemli değerlerimizden olan yılkı atlarını turizme kazandıracağız. Hem bu hayvanları ziyarete gelecek olan vatandaşların ve özellikle çocukların atlara temas etmesini sağlayarak hayvan sevgisini arttıracak, hem de etrafa verdikleri zararları da bu şekilde telafi etmiş olacağız” dedi.
BİNİCİLİK EĞİTİMİ VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ
Yılkı atları ile binicilik eğitimi vermek istediklerini de sözlerine ekleyen Kul, “Yılkı atlarına yönelik böyle bir projemiz de var. Dolayısıyla bu atların insanlarla olan kaynaşmasını ve beraberliğini gerçekleştirerek , Osmanlı'dan gelen bu geleneğin sürdürülmesini istiyoruz. Çalışmalarımıza desteğini esirgemeyen İlçe Kaymakamımız İlyas Gün ve burada olan tüm kurum temsilcilerine teşekkür ederim.” Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.