Yeni Bir Torba Yasa Tasarısı geliyor

Yeni Bir Torba Yasa Tasarısı geliyor
TMMOB Samsun İl Koordinasyon Sekreterliği adına açıklama yapan Adnan Korkmaz..

“AKP iktidarı, yeni bir torba yasa tasarısı ile on iki yasada yapacağı değişikliklerle kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma ve çevre sorunlarına dair algı yönetme hazırlığındadır.”dedi.
TASARI HAZIRLANDI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, TMMOB Kanunu ile İmar Kanunu, Yapı Denetimi Hakkında Kanun, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, İskân Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Çevre Kanunu, Tapu Kanunu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun, Kat Mülkiyeti Kanunu, İller Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun, Belediye Kanunu ve Belediye Gelirleri Kanunu'nda kapsamlı değişiklikler öngören bir yasa tasarısı hazırlanmıştır, diyerek sözlerine devam eden Korkmaz, “Tasarı, Birliğimiz TMMOB ile Odalarımızı bütünlüklü merkezi yapılarından ve halkımızdan uzaklaştırarak bölmeyi, parçalayarak küçültmeyi, üyelerin Odalarla ilişkisini mesleki denetim boyutundan çıkarmayı, kısaca Odaların yapılarını tamamen değiştirmeyi hedeflemektedir. AKP iktidarı böylece, özellikle 2007 yılından sonra hedefine yerleştirdiği, 2011 yılındaki kanun hükmünde kararnamelerle tırmandırdığı, Taksim Gezi Parkı-Haziran Direnişinin ardından doruğa ulaşan meslek Odalarını etkisizleştirme doğrultusundaki adımlarını kendince tamamlamış olacaktır.” diye konuştu.
EKONOMİK VE SOSYAL DÖNÜŞÜM
AKP iktidarının Anayasa'nın 135. maddesine açıkça aykırılık oluşturan girişiminin ekonomik ve sosyal dönüşüme direnmesi diye niteleyen Korkmaz, “Bu girişiminin, TMMOB'nin, bağlı Odalarının ve Şubelerinin devasa rantların önünde engel oluşturması, kısaca sömürü-rant-yağma içerikli ekonomik sosyal dönüşüme direnmesi ile doğrudan ilintilidir.” dedi.
KAMU YARARINDAN YANA
TMMOB ve bağlı Odaları, kent içerisinde halkın yaşadığı sorunlara, doğal alanlardaki tahribatlara karşı mücadele etmekte olduğunu vurgulayan Korkmaz,” Kamusal yarar ve değerleri korumak amacıyla yürütülen dava süreçlerinde öncü rol üstlenmektedir. Bilimsel bilgi ışığında görüş ve eleştirilerini kamuoyu ile paylaşarak yerel veya genel iktidarın bilinçli bir şekilde halktan gizlediği gerçekleri halka aktarmaktadır. Hatalı planlamalar, kentsel dönüşümde yaşanan haksızlıklar, çevre sorunları, enerji politikaları gibi çok çeşitli alanlarda TMMOB daima kamu yararından yana tavır almış, iktidarda hangi siyasi irade olursa olsun doğruları söylemiş ve yanlışlara karşı mücadele etmiştir. Bu nedenle, geçmişte olduğu gibi bugün de, siyasi iktidarların hedefi haline gelmiştir.”şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.