YABANCI ÖĞRENCİLERE İLKADIM’I ANLATTI

YABANCI ÖĞRENCİLERE İLKADIM’I ANLATTI
Erasmus+ projesi kapsamında 4 ayrı ülkeden Samsun’a gelerek Bilim Sanat Merkezi’nin konuğu olan öğrencilerle bir araya gelen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım Belediyesi’nin yönetim anlayışını ve belediye çalışmalarını anlattı.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Erasmus+ “Geleceğin Meslekleri” projesi kapsamında, İspanya, Almanya, Hırvatistan, Portekiz’den gelen öğrencileri ağırladı. Başkan Demirtaş, 45 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı heyete İlkadım  Belediyesi’nin yönetim anlayışını ve” Sosyal  belediyecilik” uygulamalarını anlattı. Karşılıklı görüş ve fikirlerin paylaşıldığı birliktelikte tercümanlar eşliğinde bilgi akışı sağlandı. Kente yönelik hizmetleri, “Yeni nesil” hizmet anlayışıyla planladıklarına dikkat çeken Başkan Demirtaş, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını anlayabilmek adına, kent hayatına gençlerin gözünden bakarak çözümler ürettiklerini söyledi.

erasmus-2.JPG

“Beka mücadelesinin adıdır İlkadım”
Bilim Sanat Merkezi Müdürü Civan Çelik eşliğinde Erasmus+ Geleceğin Meslekleri projesi adı altında Bilim Sanat Merkezi tarafında devam ettirilen proje ortakları İspanya, Almanya, Hırvatistan, Portekiz’den gelen öğrenci ve öğretmenleri, Belediye Meclis salonunda misafir eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, farklı ülkelerden gelen öğrencilere ilçenin adını ve stratejik konu hakkında bilgiler aktardı. Millî Mücadelenin Atatürk tarafından dile gelen hikâyesinin ilk cümlesinin ilçe için önemine değinen Başkan Demirtaş, “19 Mayıs 1919 tarihi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasında ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda 'Ya istiklal, ya ölüm' diyerek vatanını işgal etmek isteyenlere karşı verdiği beka mücadelesinin fikir ve karar sahibi Atatürk'ün hedefine varan yolda ilk adımdır. İşte böyle tarihi bir adımın atıldığı bir bölgedir İlkadım ve adını Türk tarihinin kaderini değiştiren bu adımdan alır. Samsun il merkezinde 2008 yılında kurulan bu ilçenin 1 milyon 269 bin 989 kişi olan Samsun il nüfusunun 317 bin 85 kişi ile en büyük ilçesi İlkadım, aynı zamanda 81 ili bulunan Türkiye’nin 54 ilinden daha büyük nüfusa sahip olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 7,5 km uzunluğunda bir sahil şeridi boyunca yerleşen ilçede temel ekonomik faaliyet ticaret ve sağlıktır “dedi.

erasmus-9.JPG

“Halkımızla istişare ediyoruz”
İlkadım’da  yönetim anlayışının temelinde  halkımızla istişare ve katılımcılık olduğunu ifade eden Başkan Demirtaş, İlkadım  Belediyesi olarak kentin geleceğini belirleyen karar süreçlerine, kent dinamiklerinin ve halkın katılımını sağlayarak, ortak akılla hareket ettiklerini belirtti. Kent kimliğini “Kültür-sanat ve spor kenti” olarak belirlediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Gençlerin kendi dar dünyalarından kurtularak, başka ortamlarda, başka kişilerden, inançlardan, düşüncelerden insanlar ile diyalog içinde bulunmasını, onlardan etkilenmesini ve onları etkilemesini sağlamayı, gençlerin yeni dostluklar kurmalarını ve bu dostluklarını pekiştirmelerine olanak sağlayarak sosyal kaynaşmayı da desteklemek istiyoruz.  Bu yönde yapılan çalışmalar da Erasmus gibi değişim programlarının, eğitim süreçlerine büyük faydası olduğunu kaydederek konuşmasını şöyle tamamladı: “O nedenle şu an burada olmanızı da çok önemsiyorum. Gelecekte toplumdaki tüm yönetim kademeleri yeni nesillere aktarılacak. Yani bugün bizlerin üstlendiği tüm bu görevleri siz gençler devralacaksınız. Bütün kalbimle diliyorum ki dünya sizin yönetiminizle daha güzel, daha barış ve huzur dolu, daha sevgi dolu bir yer olsun. Bu olumlu görüşlerinizi Türkiye'den ayrılırken burada yaşadıklarınızı hayatınız boyunca unutmayacağınızı umuyorum" dedi. Ziyaret sonunda Proje Sorumlusu  Civan Çelik ve beraberindeki öğrencilerin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek eğitime her zaman daha fazla destek verilmesi gerektiğini ve mümkün olan her konuda hizmete hazır olduğunu dile getirdi ve öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum