VULVA KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

VULVA KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Büyük Anadolu Hastaneleri Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Tatar, genital bölgede geçmeyen kaşıntı, ağrı ve hassasiyet, kanama, şişlik, siğil, benzeri yaralar vulva kanserinin habercisi olabiliceğini her kanser türünde olduğu gibi erken tanının tedavi de büyük başarılar elde edilmesinde önemli olduğunu söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Tatar, Vulva kanserinin tanı ve tedavisi hakkında kısa bilgilendirmelerde bulundu. Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Tatar, “Vulva kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinden birisi olup diğer kanser türlerinde olduğu gibi tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Genital bölgesinin dış yüzeyini oluşturan vulva, klitorisin de dahil olduğu vajinal bölgeyi saran bir dokudur. 

VULVA KANSERİ BELİRTİLERİ
Belirtileri arasında genital bölgenin dışında ağrı, yanma gibi şikayetler yaşanıyorsa uzman bir hekime görünülmesi gerekmektedir.  Nedenleri tam olarak bilinmesede kanserin oluşmasını tetikleyen risk faktörleri arasında ileri yaş, sigara kullanımı, HPV, Vulva bölgesinde bazı cilt hastalıkları gibi etkenler bulunmaktadır. 

untitled-4.jpg

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ 
Vulva kanseri erken teşhis edilmesi zor olan kanser türlerinden birisini oluşturmaktadır. ancak belirtileri arasında geçmeyen kaşıntı, ağrı ve hassasiyet, kanama, şişlik, siğil, benzeri yaralar ile kendini gösterebilmektedir. Kanserin yayılım sürecine göre 4 evreden oluşup tedavi süreci de bu evrelere göre farklılıklar göstermektedir. 

VULVA KANSERİNDE TEDAVİ 
Kanserli dokunun bir miktar sağlıklı doku ile beraber çıkarılması ve birçok hastada da Kasıktaki lenf bezlerinin temizlenmesi gerekmektedir.Eğer kanser daha ileri bir evredeyse vulvanın bir bölümü ya da tamamının alınması seçenekler arasındadır. Ancak cerrahi müdahale öncesinde hastalığın seyrine göre uzman doktorlar, radyo terapi ya da kemoterapi gibi tedavi süreçlerini uygulayabilmektedir. Tedai sonrasından düzenli takip oldukça önemlidir. tedavinin gerçekleştirilmesi ardından en az 2 yıl düzenli aralıklarla testler yapılmaktadır. Tedavi kadar düzenli kontrollerin de yapılması kanserin ortadan kaldırılmasındaki mücadelede oldukça önemlidir" diyerek sözlerine son verdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.