VEZİRKÖPRÜ TURİZMİ İÇİN 2 YILIK EYLEM PLANI

VEZİRKÖPRÜ TURİZMİ İÇİN 2 YILIK EYLEM PLANI
SAMSUN Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçe turizminin canlandırılması ve geliştirilmesi için çalışma başlattıklarını ve hazırlayacakları 2 yıllık eylem planını vakit kaybetmeden hayata geçireceklerini söyledi.

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği'nin (SAMTAB) ikinci olağan toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında Vezirköprü İlçe Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, ilçe belediye başkanları meclis üyeleri ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeleri katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü turizmini canlandırmaya yönelik belediye bünyesinde kısa sürede neler yapılabileceğine ilişkin çalışma yaptırdıkları dile getirdi. Çalışma kapsamında ilçeye turizm açısından farkındalık oluşturacak 41 maddelik konu belirlediklerini kaydeden Başkan Yılmaz, bunun haricinde toplantıya katılanlardan 5'er maddelik fikir ve öneri üretmelerini istedi. Başkan Yılmaz, "Bu toplantımız, Vezirköprü turizmi için 2015-2016 dönemini kapsayan eylem planı hazırlığıdır. Konuşmaktan öte 2 yıllık eylem planı hazırlayarak, hayallerimizde olan şeyleri konuşmak yerine uygulamaya geçirmek arzusundayız. 2 yıla sığacak çalışmaları programlayıp hemen başlamak ve bu süre içinde de bitirmek istiyoruz. İmkanlarımız sınırlı ama en azından 5 maddelik çalışmayı bitirmeliyiz. Ardından da diğer 5 maddeyi ele alacağız. Böylece yapılması gereken işleri zamanla tamamlamış olacağız. Sizlerden fikirlerinizi, önerilerini anlatmanızı istiyoruz. Sizlerin düşüncelerini de harmanlayıp eylem planımızı en doğru şekilde bitirip harekete geçeceğiz" dedi.

Benzer turizm eylem planı çalışmalarını diğer ilçelerde de yapacaklarının altını çizen Başkan Yılmaz, ilçelerde kırsal kalkınmaya dönük de eylem planları hazırlayacaklarını ifade etti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmada ilçelerin turizmde markalaşması gerektiğini belirtti. Dünyada artık ülkelerin değil şehirlerin hatta ilçelerin markalaşmaya başladığına dikkat çeken Vali Şahin, "Mutlaka marka şehirler, ilçeler oluşturmalıyız. Bu kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bunun için yapılması gereken çok iş var. Ama bir yerden başlamak zorundayız. O nedenle fikirleriniz çok önemli. Ulaşım mutlaka ıslah edilip düzenlenmelidir. Bu konuyu karayolları ile görüşeceğiz. Yol bizim sürekli gündemimizde olacak. Bunu haricinde devlet elinin yanı sıra şahıslara müzeler yaptırabiliriz. Müze sayısını artırmalı ve ilgi çeker hale getirmeliyiz. İlçedeki tarihi konakları canlandırmalı, bunları doğal müzelere dönüştürebiliriz. Bu dönüşüm, ilçe ve aile ekonomilerinde önemli katkılar sağlayacaktır" diye konuştu. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.