Vali'den hastane ziyareti

Vali'den hastane ziyareti
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyarete gelen Vali İbrahim ŞAHİN'i Vali Yardımcısı Ali Galip SARAL, İl Sağlık Müdürü Yusuf KÖKSAL...

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Rıza AYDIN, Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri karşıladı.

Karşılama töreninin ardından Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonuna geçen Vali İbrahim ŞAHİN'e burada İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf KÖKSAL tarafından Samsun İl Sağlık Hizmetleri hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Sunumun ardından bir konuşma yapan Vali İbrahim ŞAHİN, “Sağlık teşkilatı son on yılda Türkiye'de en güzel çalışan ve kendisini yenileyen, hatta sınırları zorlayan biraz da Avrupa Birliği rakamları üzerine çıkan bir konumdadır. Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı yapmış olduğu hizmetleri itibariyle öne çıkmaktadır, övünmektedir. İlçelerimize yapılan hastanelerde doktorlarımızı tutmak biraz zor, bu ilçelerimizde doktorlarımızı tutmak, cazip hale getirmek için tedbirler almak gerekiyor.

Burada yapılacak olan şehir hastanesini hızlandırmak için ne yapılması gerekiyorsa bunun ön çalışmasını bir an önce yapalım. Burayla ilgili de ayrıca bir tez veya öyle bir sav öne çıkaralım ki, sadece Samsun ve Samsun'un çevresindeki illerden öte, Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz'den, Rusya'nın Güney'inden de buraya hasta çekebileceğimiz bir formülle olabildiğince ilimize daha fazla yabancı hasta çekelim. Yabancıları sağlık turizmi açısından tedavi amaçlı da ilimize gelmeye teşvik edelim.

Aramızda bir deniz var ama burayı bir sınır kenti gibi düşünün. Kuzeyden buraya hasta nasıl getirilebilir? Kuzey kenti olarak sadece Rusya'yı değil, Finlandiya, İsveç ve Norveç'i kastediyorum. Bu bölgelerde kış çok olduğu için güneşi belli süre görmüyorlar. Güneşi görmeyen insanlarda belirli bir süre sonra psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Bu bölgelerde 60 yaşını geçmiş insanları buraya taşıyabilirmiyiz? Belki bununla ilgili de bir mastır tezi veya bilimsel araştırma yaptırarak Sağlık Bakanlığı'na götürelim. Şu anda Finlandiya bu tarz hastaların daha güneydeki ülkelere gitmesi karşılığında bütün masraflarını karşılıyor.

Samsun medical aletler veya cerrahi aletler üssü oluyor. Türkiye'deki medikal aletlerin önemli bir kısmı artık burası üretecek ve olabildiğince daha fazla ülkeye ihraç edecek. Burayı bizim bu anlamda çok iyi kullanmamız gerekiyor.” dedi.''

Vali İbrahim ŞAHİN daha sonra hastane koridorlarında bekleyen hasta yakınlarıyla sohbet ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Daha sonra Vali İbrahim ŞAHİN hastaneden ayrıldı. Süheyla BÜYÜKKAL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.