Üniversiteye hazırlananlar için yeni düzenleme

Üniversiteye hazırlananlar için yeni düzenleme
MEB'in okullarda verdiği ücretsiz takviye kursları artık liseleri de kapsayacak. Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte halk eğitim merkezlerinin sayısı da artırılacak.

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), üniversite sınavlarına hazırlanan lise mezunları için devrim gibi bir düzenleme hazırlığına başladı. Ortaöğretimde uygulanan ücretsiz takviye kurslarının kapsamı genişletilerek üniversite sınavına hazırlanan lise mezunlarına da verilecek. Bu kapsamda halk eğitim merkezlerinin sayısı artırılacak. Öğretmenlere ek ücretin yanı sıra kurs vermeleri için başka teşvikler de uygulanacak. Kurs açan öğretmenlerin hizmet puanı yükseltilecek. Üniversiteyi kazanamadığı her yılı en az 20 bin TL maliyete mal olan mezun öğrencilerin velileri üzerindeki maddi yük de kalkmış olacak. Dershanelerin tamamen kapanacağı önümüzdeki yıla kadar tamamlanması planlanan uygulama kapsamında temel derslerin yanı sıra sanat ve sporla ilgili de takviye kurslar verilecek.

Öğretmenler için teşvik arttırılıyor

Önümüzdeki yıl tamamen kapatılacak dershanelerin yaratacağı açık nedeniyle özellikle lise son sınıf öğrencilerinin ders takviyesi ihtiyaçlarını ortadan kaldırmak için başlatılan ücretsiz kursların sayısı artırılacak. Bu kapsamda öğretmenlere maddi teşvikin yanı sıra mesleki yükselme anlamında da motivasyon sağlanacak. Sabah'a konuşan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri "Takviye kursları daha çok üniversiteye hazırlanan öğrenciler için düşünülmüştü. Ancak diğer sınıflardan da oldukça talep geldi. Bu kursların sayısı öğretmenlere yönelik yapacağımız yeni teşviklerle artırılacak. Kurs açan öğretmenlerin atama, tayin ve rotasyonlarında etkili olan hizmet puanı artırılacak" dedi.

Spor ve Sanat kursları da eklenecek

Eğitimde fırsat eşitliği sağlayan takviye kursların kapsamına sanat ve sporla ilgili derslerin de dahil edilmesi planlanıyor. Böylece yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere girmek isteyen öğrenciler de ücretsiz kurslardan yararlanabilecek. MEB'in 2 ay önce başlattığı takviye kurslara Türkiye genelinde 2 milyon 199 bin 34 öğrenci kayıt yaptırdı. MEB'in verilerine göre 2012-2013 eğitim- öğretim yılında ortaokul öğrencilerinin yalnızca yüzde 10.36'sı, lise öğrencilerinin de yüzde 14.75'i dershanelere gidebiliyordu. 1 milyon 110 bin civarında ortaokul ve lise öğrencisi bu dershanelerden yararlanabildi. Ancak ücretsiz kurslara olan talep bu rakamı 2'ye katladı. MİLLİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.