TZOB, fındıkta alan bazlı destek müjdesi verdi

TZOB, fındıkta alan bazlı destek müjdesi verdi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta alan bazlı desteğin 2015'ten sonra da devam edeceğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i ziyaret eden Bayraktar, fındık üreticisinin 29-30 Mart 2014'de yaşanan don afetinden önemli ölçüde zarar gördüğünü belirtti. Bayraktar, Eker'den 2014 yılında sona erecek fındıkta alan bazlı desteğin devam etmesini, üretiminin sürdürülebilirliği açısından 2014 yılı alan bazlı desteklerinin erken ödenmesini talep etti.

BAKAN EKER: BAKANLIK OLARAK KARARIMIZ UYGULAMANIN DEVAMI YÖNÜNDE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker ise fındıkta alan bazlı destek uygulamasının devam edeceğini bildirerek, “İlgili bakanlarımızla görüşeceğiz. 2015'den sonra da alan bazlı desteğe devam edeceğiz.” dedi.
Bu sözlerin ardından TZOB Genel Başkanı Bayraktar, fındıkta alan bazlı desteği birlik olarak çok önemsediklerini ve uzatılma kararının üreticilerin mağduriyetini gidereceğini bildirdi.
Fındığın üretici açısından olduğu kadar, istihdam ve döviz girdisi dolayısıyla ülke açısından da büyük önemi bulunduğunu belirten Bayraktar, fındıkta 2009, 2010, 2011, 2012 yıllarında dekar alana 150 lira olarak uygulanan alan bazlı desteğin, 2013 yılında 160, 2014 yılında 170 liraya çıkarıldığını vurguladı. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.