Türkiye'de ilk defa yapılacak!

Türkiye'de ilk defa yapılacak!
ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi tarafından kurulan Aselsan Bilkent Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (AB-MikroNano) şirketi Türkiye'de ilk defa Galyum Nitrat transistör ve entegre devre üretimi yapacak.

Tamamen milli olarak geliştirilen yüksek performanslı transistörler, radar uygulamalarının yanında Yüksek Hızlı Tren (YHT), yenilenebilir enerji, elektrikli arabalar ve 4G cep telefon sistemleri gibi birçok farklı alanda kullanılacak.

Yüksek güçlü nanotransistörlerin üretimi için Aselsan ve Bilkent Üniversitesi tarafından Aselsan Bilkent Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (AB-MikroNano) şirketi kuruldu. Şirket kuruluş sözleşmesi Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar tarafından imzalandı.


TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından desteklenen Galyum Nitrat (GaN) yarı iletken malzemesi temelli nanotransistör teknolojisi, Aselsan ve Bilkent tarafından milli olarak geliştirildi. Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nde (NANOTAM) GaN temelli yüksek performanslı transistörler üretildi. Bu ürünlerin yüksek hızlarda ve yüksek güçlerde çalışabildikleri görüldü.

Laboratuvar testleri tamamlanan transistörler, Aselsan'da yapılan saha testlerinde de başarılı bir şekilde kullanıldı. Üretilen transistörlerden elde edilen sonuçların, hedeflenen performansların da üzerinde çıkması sonucunda Aselsan ve Bilkent yönetimleri nanoteknoloji temelli transistörlerin ve entegre devrelerin Türkiye'de üretilmesi konusunda yatırım yapma ve ortak bir şirket kurma kararı aldı.

TÜRKİYE, ÜRETİCİLER LİGİNDE YER ALACAK

Yetkililer, Bilkent'te geliştirilen bu teknolojinin ve bilgi birikiminin yeni kurulan AB-MikroNano firmasına transferi Bilkent Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından koordine edileceğini bildirdi. 30 milyon Dolar tutarında bir yatırım ile kurulan AB-MikroNano'nun, Türkiye'de ilk kez ticari amaçlı transistör ve elektronik entegre devre üretimi yapacağı açıklandı. Şirket tarafından üretilecek nanoteknoloji temelli ürünler yurtdışına da ihraç edilecek. Nanoteknoloji konusunda bu ürünlerle ilgili şimdiye kadar dünyada tüketiciler liginden çıkamayan Türkiye, artık üreticiler liginde yer alacak.

YÜKSEK HIZLI TREN, ELEKTRİKLİ ARABALAR, 4G VE YENİLEBİLİR ENERJİ İÇİN


Tamamen milli olarak geliştirilen yüksek performanslı transistörler, radar uygulamalarının yanında Yüksek Hızlı Tren (YHT), yenilenebilir enerji, elektrikli arabalar ve 4G cep telefon sistemleri gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Türkiye, dünyada Galyum Nitrat (GaN) yarı iletken malzemesi temelli nanotransistör teknolojisi geliştirilebilen beş ülkeden birisi konumunda bulunuyor. Aselsan ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında kurulan AB-MikroNano şirketi, elde edilen stratejik avantajı yeni ticari ürünlere dönüştürmeyi hedefliyor. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.