'Toplum kendisini bizim yerimize koyarsa engelsiz Bafra'yı oluştururuz'

'Toplum kendisini bizim yerimize koyarsa engelsiz Bafra'yı oluştururuz'
Samsun'un Bafra ilçesinde halkın dikkatini çekmek için, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde..

Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Naim Okay önderliğinde öğrencileri tekel caddesinde etkinlik düzenledi. Anadolu Lisesi öğrencileri, İngilizce öğretmeni Naim Okay ile beraber bedensel ve görme engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları hissettirmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, anlamlı bir etkinliğe imza attı. Bafra Tekel caddesinde gerçekleştiren etkinlik yoğun ilgi gördü.

Türkiye Sakatlar Derneği Bafra Şubesi yönetim kurulu üyesi de olan İngilizce öğretmeni Naim Okay yaptığı basın açıklamasında, ”Engelli bir bireyin yalnız bir yere gitmesi, sosyal faaliyette bulunması çok zor. Bu konuda, herkese görev düşüyor. Toplum engellilerle ne kadar çok empati kurarsa, yaşadıkları zorluklar ve engeller o kadar azalır. Öğrencilerimle amacımız bugün bu empatiyi kurmalarını sağlamak. "Bizimle Beş(5) Dakika Empati Kurar mısınız?" adlı etkinlik sağlıklı insanları tekerlekli sandalyeye oturmalarını sağlayarak, bedensel engelli bireylerin, göz bantlarını takarak ise görme engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları empati kurarak, anlamayı amaçladı.” dedi.

Emrullah Çoban, Sakine Çakır ve Berna Kutlu adlı öğrenciler, 5 dakikalığına da olsa tekerlekli sandalyeye oturup , caddede ilerlemeye çalıştığını ancak engelli insanların yaşamlarının düşündüğünden çok daha zor olduğunu anladığını söylediler. Görme engellilerin yolda yürürken yaşadığı zorluklara ve sorunlara dikkat çekmek için gözleri kapatılan Emrullah Çoban görme engelli insanları daha iyi anladığını ve artık onların en büyük yardımcısı olacağını ifade etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Bafra Şubesi Başkanı Murat Ceylan ise ”Yaşama sevinci olan bir insan mutlu olur. Ancak engelli bir bireyin yaşama sevinci olsa dahi onu mutsuz eden karşısına çıkan engeller var. Toplum kendisini bizim yerimize koyarsa, engelsiz bir Bafra'yı oluşturmuş oluruz." diye konuştu. Bafra Görme Engelliler Derneği Başkanı Seyfi Deli ise “Görme engelli bir kişinin yaşadığı en önemli sorun, gözlerinin görmemesi değil, toplumun görme engellilerle ilgili yanlış anlayış, ön yargılar ve fırsat eşitsizliğidir. Görme engelliler toplumla kaynaşmak ve günlük yaşamlarını sürdürürken bağımsız ve özgür koşullara sahip olmak istiyor.” şeklinde konuştu.

Dernek Başkanları Murat Ceylan ve Seyfi Deli, kendi sıkıntılarını dile getiren, Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi öğretmeni Naim Okay ve öğrencilerine bu duyarlı etkinliklerinden dolayı teşekkür ettiler. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.