TERME MODEL KENT

TERME MODEL KENT
Terme Üniversiteye Model Kent Oldu.

Terme İlçesi, Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine, Şehir ve Bölge Planlaması konusunda örnek kent olarak seçildi.
Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. sınıf öğrencileri bölge planlaması konusunda çalışma konusu olarak seçtikleri Terme İlçesinde çalışmalara başladı. Öğrenciler ile birlikte ilçede incelemelerde bulunan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul “Gelecek nesillerin gurur duyacakları bir Terme için yola çıktık. Genç öğrencilerimizin hazırlayacakları projeler çalışmalarımıza ışık tutacak. “diye konuştu.
Terme'ye gelen Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri yapacakları çalışmalarda Terme'yi model kent olarak kullanacaklar. Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yaşar Bahri Ergen ve öğretim üyesi Okan Murat Dede öncülüğünde 30 öğrenci ilçede 3 gün boyunca incelemelerde bulunarak ilçenin tamamını laboratuvar gibi kullanacaklar.
İlçenin kamu kurum ve kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini, derneklerini , merkezde ve kırsalda yaşayan vatandaşları ziyaret ederek yapacakları çalışmalar ile alakalı anket çalışması yapan öğrenciler Terme'de imar sorunlarının belirlenmesi, mevcut imar planı ana kararlarının sorunlara göre revizyona tabi tutulması, analiz- sentez çalışmaları sonucunda önerilerde bulunulması ve merkezdeki sorunun meydana dayalı tasarım çalışmalarıyla projelendirilmesi amacıyla çalışmalar yaptı.
Belediyenin hayatın her alanına yönelik yapması gereken hizmetlerini ayrıntılı şekilde masaya yatıracaklarına vurgu yapan Amasya Üniversitesi . Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yaşar Bahri Ergen , “Bu yaptığımız çalışma stüdyo çalışmaları olarak adlandırılıyor. Bu yıl çalışma kapsamında Terme İlçesi seçildi. Terme çok önemli bir değişimin arifesinde. Bu noktada kente ilişkin stratejiler geliştirmek için projeler geliştireceğiz. Projeye olan katkılarından ve davetlerinden dolayı Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'a teşekkür ederim.” Diyerek iyi dileklerini iletti.
Belediye Başkanı Şenol Kul ise Kozluk Belediyesi'nde yaptıkları gibi Terme'de de genç fikirlerden faydalanmaya devam edeceklerini belirterek, " Terme'yi bir laboratuvar olarak düşünün. Burada şehircilikle ilgili tespitlerinizi yapıp sunacağınız öneriler bize, şehircilik konusunda ışık tutacaktır. Çalışmalarınızı özgürce yapıp Terme'mizin yeni, çağdaş ve modern bir şehir görünümüne kavuşması için gerekli teklifleri cesaretle sunmanızı istiyorum” dedi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.