SİGARA AKCİĞER KANSERİNDE EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ

SİGARA AKCİĞER KANSERİNDE EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ
Medical Park Samsun Hastanesi, Tıbbi Onkoloji Kliniğinden Uzm. Dr. Dilek Erdem “kanser ve sigara kullanımı” hakkında bilgi verdi.

Dr. Dilek Erdem “Sigara kanserin en önlenebilir nedenidir ve dünyadaki tüm kanser ölümlerinin % 21'inden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Tüm tütün kullanan kişilerin yaklaşık yarısı tütün ile ilişkili hastalıklardan hayatını kaybeder. Sigara kullanımı bağımlılık nedeni ile erişkin bir bireyin yaşamından 13 yıl kaybetmesine yol açar.”dedi.
Uzm. Dr. Dilek Erdem “Sigara, akciğer kanseri gelişiminin en önemli risk faktörüdür ve akciğer kanserine yakalanma riskinin 10-20 kat artmasına yol açar. Bunun yanında sigara tüketimi; lösemi, ağız içi, burun boşluğu, sinüs, yutak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, karaciğer, mide, rahim ağzı, böbrek, kalın barsak ve mesane kanseri riskini de artırır. Sigara-prostat kanser ilişkisi Afrika kökenli kişilerde artmış olarak bulunurken sigaranın meme kanserine yol açtığı ile ilgili net bilgi yoktur.”şeklinde ifade etti.
Tütünün kansere yol açmasının tesadüfi olmadığını söyleyen Dr. Erdem “Birçok basamakta rolü vardır; yalnızca sigara değil, pipo gibi diğer tütün ürünleri ve de pasif tütün kullanımı (çevresel maruziyet) da kansere yol açar. Tütün kullanımının bırakılması tütün ile ilişkili hastalıkların önlenmesini ve de tütüne bağlı ölümlerin azalmasını sağlar.”diye konuştu.
Medical Park Samsun Hastanesi, Tıbbi Onkoloji Kliniğinden Uzm. Dr. Dilek Erdem “Tütün kullanımının önlenmesi ve kullanımının bırakılması önemlidir. Genç yaşta sigaraya başlanmasının azaltılması ve sigaranın tamamen kesilmesi için birtakım klinik ve halk bazında önlemler alınmalıdır.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.