'Sentetik uyuşturucu çok tehlikeli!

'Sentetik uyuşturucu çok tehlikeli!
Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü Psikoloji Uzmanı Hande Çelikay...

Piyasada kolayca ulaşılması bakımından son zamanlarda kullanımı hızla artan sentetik uyuşturucuların diğer uyuşturuculara göre daha etkili olduğunu söyledi. Çelikay, "Sentetik uyuşturucu diğer uyuşturuculara göre 80-100 kat daha etkili." dedi.

Canik Başarı Üniversitesinde, Psikoloji Kulübü tarafından hazırlanan program çerçevesinde 'Gençler ve Bağımlılık' konulu konferans verildi. Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü Psikoloji Uzmanı Hande Çelikay'ın katıldığı konferansa özellikle Psikoloji ve PDR bölümü öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Son yıllarda sentetik uyuşturucu kullanımının yaygınlık kazanmasının vurgulandığı konferans karşılıklı söyleşi şeklinde gerçekleşti.

Psikologlar başta olmak üzere konu ile ilgili herkesin bağımlılık ve toksikoloji konularında bilgili olmaları gerektiğinin altını çizen Çelikay, sentetik uyuşturucuların etkilerinin diğerlerine göre 80-100 kat fazla olduğunu söyledi. Başta psikologlar olmak üzere konu ile ilgili herkesin bağımlılık ve toksikoloji konularında bilgili olmaları gerektiğinin altını çizen Çelikay, "Sentetik uyuşturucuların etkilerinin diğerlerine göre 80-100 kat fazladır. Sentetik uyuşturucu üretenler bu maddelerin kimyasal bileşimlerini sürekli değiştirmektedir. Hazırlanan bu uyuşturucuların bileşimlerinin vücutta saptanmasının güçleştiği bu nedenle kullanımının cazip hale geldiği bilinmektedir." dedi.

Konferansa katılan Psikoloji Bölümü Başkanı Yard. Doç. Dr. Çağatay Erten ise uyuşturucu ile mücadele ve bağımlı kişilerin tedavisinde psikologlara çok iş düştüğüne dikkat çekerek öğrencilere, "Bu alanda hepiniz de çok iyi eğitim almanız gerekiyor." diyerek bu sürecin devam etmesi durumunda psikologlara büyük görev düşeceğinin altını çizdi.

Programın hazırlayan Psikoloji Kulübü Başkanı Berra Alkan konferansla alakalı olarak, "Bu konferanstan uyuşturucular ve bağımlılıklar konusunda çok önemli noktaları öğrenme imkânımız oldu. Toplumu bilinçlendirme adına bu programların sürekli yapılması gerektiğine inanıyorum." diyerek programa katılanlara teşekkür etti. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.