SAMSUN'DA 1300 KİŞİYE PSİKOSOSYAL DESTEK

SAMSUN'DA 1300 KİŞİYE PSİKOSOSYAL DESTEK
Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs pandeminin vatandaşlar üzerinde oluşturduğu olumsuz psikolojik etkileri silmek için kurduğu ‘Psikososyal Destek Hattı’ ile 1300 kişiye destek verdi. 

Pandemi sürecinde  psikolojik ve sosyal anlamda zarar gören vatandaşlar için Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Aile Danışma ve Eğitim Merkezi  içinde ‘Psikososyal Destek Hattı’ oluşturuldu.Dört uzman psikoloğun görev yaptığı Psikososyal Destek Hattı ile vatandaşlara, bu süreçte yaşadıkları her türlü kaygı, korku ve stresle başa çıkmaları için destek verildi. Daha çok sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlara psikolojik destek verilen hat ile 3 ayda 1300  kişiye ulaşıldı. 

8ce05450-8f01-492b-ab79-3625bcaa2784.jpg

PSİKOLOJİK OLARAK RAHATLATMAYA ÇALIŞTIK
Psikososyal Destek Hattı ile ilgili bilgi veren Aile Danışma Merkezi’nde görevli Uzman Psikolog Emrah Talay, evde kalarak mücadeleye destek olanlar başta olmak üzere her yaş ve kesime hizmet verdiklerini söyledi. Virüsün vatandaşlarda oluşturduğu psikososyal sorunları azaltmaya yönelik katkı vermeye çalıştıklarını dile getiren Talay, “Bu süreçte yaşadığımız stres, güvensizlik, korku ve kaygıyla birlikte duygularımızı yönetmekte zorlanabilir, aile, evlilik ve dostluk ilişkilerinde yalnızlaşma ve içe kapanma yaşayabiliriz. Çocuklar ve gençlerde kaygı, korku gibi birtakım duygusal ve davranışsal sorunlar da gözlenebilir. Bu ve buna benzer psikolojik sorunlar yaşayanlarla görüşerek, onları psikolojik olarak rahatlatmaya çalıştık. Karantina sürecinde oluşan yalnızlık ve sıkkınlık hissi ile ebeveynlerin çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği gibi konularda da uzmanlarımız katkı vermeye çalıştı” dedi.

c914d3bd-abaf-4508-bca5-684b5d8cd075.jpg

HAFTA İÇİ HER GÜN ARANABİLİR
Bu hizmeti şu anda da verdiklerini söyleyen Uzman Psikolog Emrah Talay, herkesin kendilerine rahatlıkla ulaşabileceğini ifade etti. Talay, “Psikososyal Destek Hattı kapsamında 0 552 952 98 30 - 0 552 952 98 31 - 0 552 952 98 32 numaralı telefon hatlarımıza ulaşacak vatandaşlarımız, hafta içi her gün 09.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında uzmanlarla görüşerek psikolojik yardım alabilir. Büyükşehir Belediyesi olarak Başkanımız Mustafa Demir'in koordinesinde halkımızın gerek fiziki, gerekse psikolojik sağlığı için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.