Samsun'da 123 bin kişi kanser taramasından geçirildi

Samsun'da 123 bin kişi kanser taramasından geçirildi
Samsun Sağlık Müdürü Mustafa Uras, 2023 yılında kentte 123 bin kişinin kanser taramasından geçirildiğini, tarama yaptıran her 100 kişiden 3'ünde bir kanser riski tespit edildiğini bildirdi.

Erken teşhisin önemini vurgulamak ve daha çok kişiye kanser tarama imkanı sunabilmek için özverili bir çalışma yürüttüklerini aktaran Uras, "Bu çalışmalar çerçevesinde il genelinde kamu ve özel tüm sağlık tesislerimizde 2023 yılında vatandaşlarımıza yönelik 123 bin kanser taraması gerçekleştirdik. Bu taramalar sonucunda yaklaşık 4 bin vatandaşımız kanser şüphesiyle ilgili sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Yani tarama yaptıran her 100 kişinin 3'ünde bir kanser riski tespit edildiğini söyleyebiliriz." ifadesini kullandı.

aa-20240215-33714253-33714249-samsunda-2023-yilinda-123-bin-kisi-kanser-taramasindan-gecirildi.jpg

Uras, tek başına bu rakamın bile kanser taramalarının erken teşhisteki önemini ortaya koyduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak yürütülen kanser tarama programı çerçevesinde 40 ila 69 yaş arası kadınlarımıza meme kanseri, 30 ile 65 yaş arası kadınlarımıza serviks kanseri, 50 ile 70 yaş arası vatandaşlarımıza ise kolorektal kanser taramalarını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımız sadece taramalarla sınırlı kalmıyor, halka yönelik yapılan bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde 30 binin üzerinde vatandaşımıza kanser ve kanser taramaları hakkında bilgi verdik, Mobil Kanser Tarama aracımızla merkeze uzak noktalarda bulunan vatandaşlarımızın ayağına kadar giderek taramaları yerinde yaptık, Müdürlüğümüze ait 4 aracımızla da uzak ilçelerimizde bulunan vatandaşlarımızı tarama için KETEM'lerimize ücretsiz olarak naklini sağladık."

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.