Robotik cerrahi iyileşmeyi hızlandırıyor

Robotik cerrahi iyileşmeyi hızlandırıyor
Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ünal Aydın, kalp ameliyatlarında robotik cerrahi sayesinde hastaların operasyon sonrası hızla iyileştiğini belirtti.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, robotik cerrahiyle çok sayıda branşta başarılı ameliyatlar yapılıyor. Robotik cerrahi, operasyon gerektiren kalp ve damar hastalıklarında da kullanılıyor. Bu yöntemin kullanıldığı Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ise 2013'ten bu yana 1128 kalp ameliyatı robotik cerrahiyle gerçekleştirildi. Başhekim Prof. Dr. Mehmet Ertürk, robotik cerrahiyle kalp ameliyatı için Türkiye'den ve dünyanın pek çok ülkesinden kendilerine başvuru geldiğini belirtti. Prof. Dr. Ertürk, bu kapsamda hastanenin tüm Türkiye'ye hatta dünyaya da hizmet verdiğini, sağlık turizmi hastalarının da olduğunu ve uzun yıllardır sağlık turizmi yaptıklarını ifade etti. Dünyada ve Avrupa'da vaka sayısı ile önde olduklarını belirten Ertürk, "Hastanemizde yaklaşık 2 bine yakın hasta robotik cerrahiyle ameliyat edildi. Bunun 1128’i kalp ameliyatları. Burada diğer branşlarda ameliyatlar da yapabiliyoruz. Kalp damar cerrahisi dışındaki diğer ameliyatları devlet hastanelerinden gelen misafir hocalarımız yapıyor." bilgisini paylaştı.

07-2024-04-mayis-20240601-2-64124192-101544394.jpg

Hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ünal Aydın, "bypass", "kalp kapak ameliyatı ya da kalp kapak tamiri", "kalpteki deliklerin kapatılması" ve "kitlelerin çıkarılması" şeklindeki kalp cerrahisinin büyük bölümünü oluşturan ameliyatların robotik cerrahiyle gerçekleştirilebildiğini ifade etti. Prof. Dr. Aydın, bu ameliyatın en büyük avantajının göğüs kafesi açılmadan yapılması olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "Bu ameliyatta herhangi bir kesi izi kalmıyor. Çok küçük kesilerden yaptığımız için hastalar bunun izini ömrü boyu taşımak zorunda kalmıyor. Hastaların psikolojik açıdan daha rahat edebileceği bir ameliyat oluyor. Açık kalp ameliyatlarında, 'sternum' dediğimiz, göğsün tam önünde, halk arasında ise 'iman tahtası' denilen kemiği açmak zorunda kalıyoruz. Bu kemiğin boyu 20-30 santimetre arasında. Robotik cerrahi ile ameliyat yapıldığında 20-30 santimlik bu kesi yerine sadece 4 santimlik bir kesi oluyor. Dolayısıyla hastada görüntü itibarıyla ciddi fark yaratıyor." Ameliyatın küçük kesi ile yapılmasının hastanın iyileşmesini hızlandırdığına dikkati çeken Aydın, "Bizim için en önemli belirleyici faktörler; hastanın ameliyat sonrası performansına hızlıca kavuşması, kan kaybının dolayısıyla da yoğun bakım yatış süresinin azalması. Tabii bunun yanı sıra kozmetiğin de iyi olması ekstra bir fayda." ifadelerini kullandı.

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.