PANİK ATAK KRİZLERİNDE PSİKOLOJİK DESTEK ÖNEMLİ

PANİK ATAK KRİZLERİNDE PSİKOLOJİK DESTEK ÖNEMLİ
Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Polikliniği Uzmanı Uzm. Dr. Enver Gül , öfke ve panik atak krizlerinde psikolojik desteğin önemli olduğunu söyledi.

Öfke ve panik atak krizleri yaşayanların mutlaka psikolojik destek alması gerekmektedir diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Polikliniği Uzmanı Uzm. Dr. Enver Gül , "Öfke, hoşnut olunmayan durumlara karşı verilen temel duygulardan biridir. Panik atak ise, kişinin içinde bulunduğu stresli durumdan dolayı beyninin korumaya yönelik ortaya çıkardığı savunma mekanizmasına verilen isimdir. Duyguları kontrol edebilme yetisi hayat kalitemizi ve etrafımızdaki insanların yaşantısını da büyük oranda etkilemektedir. Bazı olumsuz duyguların nedenini kavrayamadığımız da hayatımızda büyük sorunlara yol açabilmektedir. Duygularını kontrol etmekte zorlanan her insan hızlı hareket etmeye çalışır, geri dönüşü ve telafisi olmayan hatalar yapabilmektedir.

rtgrtgrtg.png

Öfkenin en önde gelen nedeni bir kişinin çevresidir. Stres, finansal sorunlar, istismar, kötü sosyal veya ailevi durumlar ve zaman ve enerjinizdeki emen gereksinimler, öfkenin oluşumuna katkıda bulunabilir. Panik atak semptomların da ise en yaygın olanları; kalp çarpıntısı, daralma hissi, astım krizinde hissedilen belirtiler vb. sayılabilmektedir. Kişi panik atak nöbeti sırasında delirdiğini veya öldüğünü düşünmektedir. Hayatı oldukça zorlaştıran bu ciddi nöbetler aslında tamamen psikolojiktir. Bu durumlarda öfke ve panik durumlarında "Psikolojik Destek" almak için Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Polikliniği'nde başvurabilirsiniz." diyerek sözlerine son verdi.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.