Orhan Kemal Öykü Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Orhan Kemal Öykü Yarışması ödülleri sahiplerini buldu
Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED)'nin Orhan Kemal 7. Öykü Yarışması ödül töreni Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleşti.

ÇED Başkanı Halise Tekbaş, Orhan Kemal'in doğumunun 100. yıl etkinlerinin yapıldığı 2014'de denk gelmesini yarışmayı daha da anlamlı kıldığını söyledi. Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise kentte yeni Orhan Kemaller'in çıkmaması için hiçbir nedenin olmadığını kaydetti. Yarışmaya katkı veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü' de Orhan Kemal Öykü Yarışması'nın kesintisiz şekilde 7 yıldır yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yarışmanın hazırlanmasında emeği geçen ÇED Başkanı Halise Tekbaş'ı tebrik eden Sözlü, “Mensup olduğumuz Türk Milleti'nin dilini yaşatan, ona yazarak hizmet eden, Türkçe'yi dünya dillerine tercüme edilen bir dil haline getiren büyük edebiyatçı, memleket insanına, bir değere elbette hizmet etmek bizim vazifemiz. Bu yüzden, bu etkinliğe katkı yaptığımız için bize edilen teşekkürlere çok gerek yok. Görevimizi yapıyoruz.” dedi.

'BU TOPRAKLARDAN ÇIKAN DEĞERLERE HÜRMET ÖNEMLİ'

Yunus Emre, Karacaoğlan, bu topraklarda yetişmiş Orhan Kemal gibi değerlerin, Türkçe'ye büyük katkı koyduğunu anlatan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti: “Yunus Emre'nin 11. Yüzyıl'da yazdıklarını bugün hala okuyoruz ve anlıyoruz. Yunus Emre'yi büyük yapan, ölümsüz yapan odur. İşte Orhan Kemal de büyük hizmetler yapmıştır ve kendi değeri o şekilde ortaya çıkmıştır. İnsanlar bedenen ölümlüdür ama bıraktıkları eserlerle ölümsüzdürler. Cenab-ı Allah herkesi böyle eserler bırakıp, ölümsüz olanlardan yapsın. Bu topraklardan çıkan değerlere hürmet etmeye devam edeceğiz. Popüler kültürün üzerimize çöktüğü bugünlerde dilimizi yaşatan değerlerimiz çok daha büyük önem kazanıyor. Kendinizden olanın çok arka planda kalması eşyanın tabiatına aykırı. İşte dilimize hizmet edenler, katkı koyanlar bu aykırılığı yenmemizi sağlıyor. Bu yarışma aracılığıyla da Türkiye'nin gelecek vadeden genç edebiyatçılarını Adana'da misafir ediyoruz. Milletimizin temel değerlerine hizmet etmeye devam edeceğiz.”

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER

1.Fuat Sevimay, (Aranağme) 2. İbrahim Karaoğlu, (Gölgeler ve Yelkovan), 3. Deniz Faruk Seren (Yasak Kitap) Özendirme Ödülleri: Yaşar Yıltan ve Zeynep Çağla Şimşek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.