OMÜ'nün kurumsal akreditasyon süresi uzatıldı

OMÜ'nün kurumsal akreditasyon süresi uzatıldı
Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Türkiye’de yükseköğretim alanında uygulanan ‘Kurumsal Akreditasyon Programı’ kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) kurumsal akreditasyon süresi 2 yıl daha uzatıldı.

YÖKAK; 16 Nisan 2024 tarihli kurul toplantısında aldığı kararla 31 Temmuz 2023 yılında biten OMÜ’nün akreditasyonunun 31 Temmuz 2025 tarihine kadar geçerli olacağını açıkladı. Üniversitelerin kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma geliştirme, toplumsal katkı ve idari süreçlerde değerlendirilmesini sağlayan ‘Kurumsal Akreditasyon Programı’ ile Türkiye’deki üniversitelerin ulusal düzeydeki katkılarının ve dünyadaki görünürlüklerinin arttırılması amaçlanıyor OMÜ, 2020 yılında YÖKAK tarafından ‘Kurumsal Akreditasyon Programı’ kapsamında değerlendirmeye alınan 11 üniversiteden biri olmuş ve yapılan değerlendirme sonucunda 2 yıllık ‘Koşullu Akreditasyon Belgesi’ almaya hak kazanmıştı. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından 25 Ekim 2021’de ‘Kurumsal Akreditasyon Belgesi’, düzenlenen törenle OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a takdim edilmişti.

omu-4.jpeg

OMÜ, bu süreçte ‘Araştırma Üniversitesi’ olma hedefi doğrultusunda üst yönetimin liderliğinde ve tüm birimlerinde kalite güvencesi çalışmalarına hız kesmeden devam etti. YÖKAK Değerlendirme Takımı tarafından ‘2023 Yılı Ara Değerlendirme Programı’ kapsamında 4-5 Eylül 2023 tarihlerinde saha ziyaretleri gerçekleştirildi. İncelemeler sonrasında YÖKAK, 16 Nisan 2024 tarihli kurul toplantısında aldığı kararla OMÜ’nün sahip olduğu akreditasyonun 31 Temmuz 2025 tarihine kadar 2 yıl süreyle uzatıldığını açıkladı. 25-26 Nisan 2024 tarihlerinde yapılan ‘2024 YÖKAK Uluslararası Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Konferansı’nda ise OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a ‘Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ takdim edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.