Olumsuz haberler psikolojik sorunları beraberinde getiriyor

Olumsuz haberler psikolojik sorunları beraberinde getiriyor
Liv Sağlıklı Yaşam Merkezi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, olumsuz haberlerin psikolojimiz üzerindeki negatif etkilerine ve kendimizi koruma metotları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Olumsuz haberlerin insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Uzm. Klnk. Psk. Öziç, “Yapılan birçok çalışma olumsuz haberlerin insan psikolojini olumsuz yönde etkilediği vurgulanmaktadır ve birçok kişi tarafından da deneyimlendiği görülmektedir. Günümüzde sosyal medya ve televizyondan izlediğimiz olumsuz haberler bizleri çok etkilemektedir. Yaşanan travmatik olaylar, bu olaylara maruz kalıyor olmak, sağlıklı bilginin edinilememesi, bilgi kirliliklerinin de oluşması ile birlikte bireylerde güvensizlik, huzursuzluk, hayal kırıklığı, çaresizlik kaygı ve korku gibi birçok duygu oluşmaktadır. Bu duyguların şiddetinin yüksek olması çoğu zaman bireyin sağlıklı düşünebilmesine ve sağlıklı hareket edebilmesinin önüne geçebilmektedir. Tüm bunlar ise bireyin var olan psikolojik sorunlarının artmasına ve hatta çoğu zaman travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz bozukluğun oluşmasına neden olabilmektedir” diye konuşu.

enise-ozic.jpg

“Gevşeme ve nefes egzersizleri yapılabilir”
Olumsuz haberlere maruz kaldığımızda psikolojimizi nasıl koruyabileceğimize değinen Uzm. Klnk. Psk. Öziç, “Bu konuda iletilebilecek birçok şey olmasıyla birlikte bu dönemde psikolojik sağlığımızı korumak adına gevşeme egzersizleri ve nefes egzersizleri kullanılabilir. Birçok çalışma etkili yapılan bu egzersizlerin insan psikolojisi ve fizyolojisi üzerinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Yine kalp ritmini yüzde 40 artıracak şekilde günde ortalama 40 dakika yapılacak yürüyüşlerin de oldukça faydalı olduğu ve vücutta antidepresan etkisi yarattığı bulgulanmıştır” dedi.

“Güvenilir kaynaklar takip edilebilir”
Güvenilir kaynakları takip etmenin faydalı olabileceğini söyleyen Uzm. Klnk. Psk. Öziç, “Her türlü habere maruz kalmamak, sadece güvenilir birkaç kaynağı takip etmek, bilgi kirliliği gerçeğini bilerek haberleri değerlendirmek, duygularımızın normal olduğunu bilmek, elimizden geleni somut destek olarak saklayabiliyorsak sağlamak ve bunu dışında günlük yaşam rutinlerinin olabildiğince devam ettirilmesini sağlamak psikolojik sağlığın korunmasında destekleyici olacaktır” şeklinde konuştu.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.