Öğrenci ve öğretmenlere destek

Öğrenci ve öğretmenlere destek
'Mesleki ve Teknik Eğitim İçin e-Materyal Hazırlama Projesi' Samsun ve Amasya'da uygulanacak.

Bafra İsmail Ahıskalı Mesleki Eğitim Merkezi`nin hazırladığı, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası ile Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nin ortak olarak destek verdiği proje ile Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimdeki öğrenci ve öğretmenlere destek verilecek. Proje ile mesleki ve teknik derslerin öğrenme ortamlarının zenginleştirilmesi, öğrenme kolaylığının sağlanması amacı güdülüyor. İnternet ortamından da herkesin kullanımına sunulacak olan bu e-materyaller, işitme engelliler için işaret diliyle de desteklenecek.

Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması hibe programı kapsamında yürütülen 'Mesleki ve Teknik Eğitim için e-Materyal Hazırlama Projesi'nin açılış kokteyli, Bafra Öğretmenevi'nde yapıldı. Toplantıya Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Ünal Kurt, Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, Bafra İsmail Ahıskalı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Gençay, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar, işletmeciler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan İsmail Ahıskalı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Gençay, "Bafra İsmail Ahıskalı Mesleki Eğitim Merkezi`nin hazırladığı, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası ile Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesinin ortak olarak destek verdiği proje ile Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimdeki öğrenci ve öğretmenlerin öğrenme ortamlarında kullanımına uygun teknik konuların ve modüllerin anlatılacağı, Milli Eğitim müfredatına uygun internet ortamından ulaşılabilecek e-materyallerin, ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarda, mesleki ve teknik derslerin öğrenme ortamlarının zenginleştirmesi, öğrenme kolaylığının sağlanması amacı güdülüyor. İnternet ortamından da herkesin kullanımına sunulacak olan bu e-materyaller işitme engelliler için işaret diliyle de desteklenecek. Yürütücülüğünü İsmail Ahıskalı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün, koordinatörlüğünü ise Merkez Öğretmeni Ayşe Çakıroğlu Yardım`ın üstlendiği TRH2.2.IQVETII/P-03/48 referans numaralı 'Mesleki ve Teknik Eğitim İçin e-Materyal Hazırlama Projesi' TR83 Bölgesi illeri olan Samsun ve Amasya illerinde uygulanacak." dedi.

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar da ticaret piyasasının içerisinde olan biri olarak, bu projenin ticaret hayatıyla olan alakasını ve önemine işaret ederek, "Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimiz ile sürekli bu salonda toplantılar yapıyoruz. Üyelerimiz mesleki konularda nitelikli eleman konusunda hep talepte bulunurlar. Birçok dalda yetişmiş eleman bulmakta maalesef üyelerimiz zorlanmaktadır. Mesleki eğitim deyince bizim için akan sular duruyor. Mesleki eğitim bizim için çok önemlidir. Günümüzde git gide daha kalifiye, iyi yetişmiş eleman sayısı azalıyor. Burada öğrenci kardeşlerimi de görüyorum. Kendilerinden özellikle bir konuda istirhamım var; üniversite eğitimi her şey değil. Üniversiteden sonra iş hayatına atılmak tabiki güzel ama inanın ki üniversite okumadan da çok güzel meslek sahibi olunabilecek ve para kazanabilecek işler var. O yüzden mutlaka üniversite okumayı bir eğitim olarak görmeyin. Bakın bugün Bafra Organize Sanayi Bölgesi'ne yeni yeni yatırımcılar getirmeye çalışıyoruz. Bir firma geldi ve bize 'Ben burada yeterli kalifiye eleman bulabilecek miyim? Kaynakçı, muhasebeci bulabilecek miyim?' Tüm bu potansiyele rağmen kalifiye eleman sayısı çok az. Biz bu yüzden bu projeyi dikkatli bir şekilde takip ediyoruz.'' diye konuştu.

Kaymakam Halis Arslan ise bu toplantının Bafra'nın geleceği için çok anlamlı ve önemli olduğuna dikkat çekti. Arslan, "Geldiğimiz günden beri 'Evrak ve dedikodu yerine proje üreteceksiniz, hizmet üreteceksiniz. Biz bunun için varız.' dedik. İnşallah bu projede de mahcup olmayacağız. Güzel sesler, güzel uygulamalar duyuyorum. Kalite çok önemlidir. Günümüzde herkes kaliteli şeyler arıyor. İnsanlar artık kaliteli sağlık, kaliteli hizmet, kaliteli turizm, yaşamın kalitelisini arıyor. O da buradan, bu projelerden geçiyor.” şeklinde konuştu. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.