OBEZİTE İNSAN ÖMRÜNÜ 15 YIL KISALTIYOR

OBEZİTE İNSAN ÖMRÜNÜ 15 YIL KISALTIYOR
VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Yapılan bir çalışmaya göre obezitenin sigaradan sonra önlenebilir ikinci ölüm sebebi olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, insan yaşam süresini 10-15 yıl arasında azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.

Obezite tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Obezite ve tedavisi konusunda açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Obezite, sadece estetik bir problem değil, aynı zamanda ciddi hastalıklara zemin hazırlayan bir sağlık sorunudur. ABD'de yapılan bir çalışmaya göre obezitenin sigaradan sonra önlenebilir ikinci ölüm sebebi olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, insan yaşam süresini 10-15 yıl arasında azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır” şeklinde konuştu.

kadiryildirim.jpg

Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı sebebi
Obezitenin zemin hazırladığı hastalıkların en başında şeker hastalığı geldiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu çalışmada, fazla kilo sorunu ve obezitenin Avrupa'daki yetişkinlerde tip 2 diyabetin yüzde 85'inden, hipertansiyonun yüzde 80'inden, kalp hastalığının ise yüzde 35'inden sorumlu olduğunu belirtilmektedir” diye konuştu.

Çocuklarda çığ gibi büyüyor
Obezitenin çocuklarda da çığ gibi büyüdüğünü dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Bunun en büyük nedeni hareketsiz yaşam, fast food ve rafine gıda tüketiminin çok fazla olmasıdır. Bu yüzden obeziteden kurtulmanın en önemli yolu, sağlıklı ve dengeli beslenerek hareketli bir yaşam tarzına sahip olmaktır” ifadelerini kullandı.

Cerrahi çözüm etkili
Tüm önlemlere rağmen obezite riski devam ediyorsa cerrahi seçeneğin düşünülebileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Yıldırım şunları söyledi: “Diyelim ki, yaşam tarzı değişikliklerini yaptık, diyetisyen desteği aldık ama hâlâ obezetinin sınırları içerisindeyiz. O zaman mutlaka obezite cerrahisini düşünmemiz gerekiyor. Çünkü obezite cerrahisi ile 1 yıl içerisinde fazla kilolarımızın yüzde 80'ini verip sadece obeziteden değil, birçok hastalıktan da kurtulmuş oluyoruz. Şunu unutmayalım, obezite kaderimiz değildir.” 

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.