NEDEN SÜREKLİ SANTRAL?

NEDEN SÜREKLİ SANTRAL?
Samsun'da yerel bir gazetenin temcit pilavı gibi iki gündür aynı konu üstünde halk röportajları yapması, neden vatandaşın beklentisi olan haberlerde de aynı hassasiyette durulmadığının sorgulanmasına neden oldu. Samsunlular kamuoyuda, bizlerde bu habere inanınırlığımız kalmadı altında farklı sebepler arıyoruz yorumlarına neden oldu.

İşi tarafsız ve objektif bir şekilde halkı aydınlatmak, sesi olmak, bilgilendirmek olan yerel gazetenin iki gündür Çarşamba'ya yapılacak olan Biokütle Santrali ile ilgili röportajlar yapması, aynı gazetenin Atakum'da kaçak yapılan City Mall AVM için hiç bir şekilde halk ropartajını bırakın iki satır bile yazmaması kamuoyunda tamamen duygusal haberler mi bunlar diye konuşulmaya başlandı. Vatandaşlar, artık gazetenin güvenirliliğini sorguluyor.

TARAFSIZ BASIN
Basın, objektif ve basın ahlak kurallarına demokratik sistemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesini temin anlayışı çerçevesinde olayları tarafsız bir şekilde halka aktarandır. Gazeteci gündelik halkı ilgilendiren konuları kaleme alır kamuyonu aydıntalır. Gazeteci şahsi duygularıyla hareket etmez.  Gazeteci araştırır, belge ortaya koyar, konunun muhattaplarından görüş alır, yine araştırır çünkü yazacağı her kelime vebal altında bırakabilir. 

manset-2-012.jpeg

CİTY MALL NEDEN HABER OLMADI?
Fakat bakıyoruz bazı konularda temcit pilavı gibi daha ortada hiç bir bilimsel veri yokken sadece bir takım çevrelerin isteyiz sözleri ile hareket edip, bir yatırımın yada yatırımcının önünü kesmek için aynı cümleleri ısıtıp ısıtıp okurlarının önüne vermez. Vermek zorunda kalırsa, farklı bir konuda da yapılması gereken haber varsa onu da yapmak zorundadır.  Atakum'da kaçak olduğu Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu belirtilen Citymall Alışveriş Merkezi. Çarşamba Bio Kütle Santrali, EVKUR Alışveriş Merkezi ile ilgili bugüne kadar sayısız haberler ve canlı yayınlar yapan yerel gazetenin neden Atakum City Mall AVM için bu haberleri yapmadığı Samsunlular tarafından sorgulanır hale geldi. 

ishak-memisoglu.jpg

BAŞKAN MEMİŞOĞLU'NA SORUYORUZ
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu'nun farklı yerel mecralarda City Mall ile ilgili sayısız haberleri canlı yayınları varken, neden bu yerel gazete Başkan Memuşoğlu'nun açıklalarına yer vermedi, yada Çarşamba Biokütle Santrali ile yapılan canlı yayınlar gibi yayınlar yapılmadı. Burada Başkan Memişoğlu'da inandırıcılığını kaybetmiştir. Başkan Memişoğlu kendisini canlı yayına alan bu yerel gazetenin muhabirine neden City Mall ile ilgili demeç verip yayınlatmadı. Bu ve bunun gibi bir çok soru kamuoyu tarafından merak edilmektedir. Samsunlular artık bu yerel gazetenin tarafsızlığını ve güvenilirliğini sorguluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.