Müzebüs Çocuklarla Buluştu

Müzebüs Çocuklarla Buluştu
Rahmi Koç Müzesi'nin Türkiye'nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği 'Müzebüs', Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Samsun Büyükşehirbelediyesi Eğitim Parkına gelerek müzeyi çocukların ayağına getirdi.

Rahmi Koç Müzesi'nin Türkiye'nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği 'Müzebüs', Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Samsun Eğitim Parkı na gelerek müzeyi çocukların ayağına getirdi.
Kısıtlı imkanlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacı ile Rahmi M. Koç Müzesi'nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneğini bu yıl da sürdürdü. Geçmişten günümüze teknoloji ve sanayinin gelişimini, yanlarında getirdikleri alet ve maketlerle tanıtan görevliler, TEGV çocuklarına neşeli ve bilgilendirici saatler yaşatıyor. Türkiye'nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan TEGV ile Rahmi Koç Müzesi'ne bağlı 'Müzebüs'ün gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında TEGV' in etkinlik noktalarında bugüne kadar çok fazla çocuk Müzebüs etkinliğine katıldı. Maddi veya coğrafi nedenlerle müzeye gidemeyen çocuklara müze tecrübesi yaşatan gezici müze projesi Müzebüs'te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pili araba vb. bulunuyor.
Müzebüs eğitmenleri, farklı ve yaşatıcı araç ve yöntemlerle çocuklara müzeciliği ve müzelerin koleksiyonlarını tanıtarak, daha önce hiç görmedikleri obje ve etkinlikler sayesinde unutamayacakları bir deneyim yaşatıyorlar. Müzebüs'te ulaşım, iletişim, kuvvet, hareket ve çevre bilinciyle ilgili, teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati ve benzeri aletler bulunuyor.
TEGV Samsun Eğitim Parkı na gelen 'Müzebüs'ü,Afanlı Ortaokulundan gelen 93 öğrenci ziyaret eti. Müzede temel alınan koular iletişim-haberleşme olması, çocukların müzede telgraf, eski dergi, gazete ve çok eski telefonları görmeleri onları çok heyecanlandı.
Çocuklar okullarda kitaplarında gördüklerini birde müzebüste görsel olarak görerek konularını pekiştirmiş oldular. Özellikle müzeyi hiç görmeyen çocukların TEGV sayesinde bu yolla müzeyi görmeleri onları çok mutlu etti.
Bu imkanı Samsun daki TEGV li çocuklara sunan başta Rahmi Koç Müzesi olmak üzere herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.
Müzede çocuklar hem bilgi hem de ilham alıyorlar. Şu an yürüttüğümüz eğitim etkinliklerimiz oldukça başarılı olarak devam ediyor ancak yine de her zaman için maddi, coğrafi veya her iki sebepten dolayı müzemize gelemeyen okullar olacağının farkındayız. 'Müzebüs' adı verilen 'Gezici Müze' projesinin önemli amacı kısıtlı imkanları olan çocuklara müzenin sunduğu imkanları tattırmak, farklı ve yaşatıcı araç ve yöntemlerle eğitim alma şansını vermek. Özellikle müzeye gidemeyen öğrencilere sunulan bir çalışma oldu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.