MÜFTÜ ÖZTÜRK : SÖZLERİM CIMBIZLANDI

MÜFTÜ ÖZTÜRK : SÖZLERİM CIMBIZLANDI
SAMSUN İl Müftüsü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, büyük tepki çeken "18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 17 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsahın gözyaşlarıdır" sözlerine açıklık getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Öztürk, " Bunu söylerken asla 17 aylık bebeğe tecavüz edenle 18 yaşındaki bir gencin zinasını eşit görmüyorum. Ben zinanın kendisinin makbul olmadığını söylüyorum. Ben de tefsirciyim. Benim sözlerimi cımbızla alıp da sadece bir tanesini başlık yapmak hainliktir. İnsanlığa da sığmaz bu iş. Dürüst olmak gerekiyor. Ben söylediğim her sözün arkasındayım. Herkes hesabını Allah'a verecek" dedi.

Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' nedeniyle dün müftülükte 'Camiler ve Gençlik' konulu panelde konuşmasında, "18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 17 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsahın gözyaşlarıdır" sözlerini değerlendirdi. Sözlerinin cımbızlandığını ileri süren Yrd. Doç. Dr. Öztürk, şöyle dedi:

"Orada Hz. Peygamberin gençleri çok sevdiğini, zigzağı olmayan gençleri çok sevdiğini anlattıktan sonra, gençlerin bir takım problemleri olduğunu anlattım. İslam'ın bir bütün olduğunu, bir bütün olarak bakmamız gerektiğini ve aynı zamanda bugünkü gençlerin toplumun hoş karşılamadığı bir takım olayları işlediğini, zina suçu, bunların yanında tecavüz olayları falan bunları ele alırken orada şunları söylemiştim; 'Genç, hayatın baharındayken iffetini kaybedebiliyor. Bir sınır yoksa hiçbir sınır yoktur. 18 yaşındaki bir delikanlının zinasını hoş karşılıyor da, ona karşı çıkmıyor da, 17 aylık bebeğe tecavüz edildiği zaman karşı çıkıyorsak bu bir timsahın gözyaşları demektir' diye bir cümlem de oldu. Bazı basın mensubu arkadaşların, bazı gazetelerin de bu sözlerimi manşet yaptıklarını gördüm. Ama sadece '17 aylık bebeğe tecavüz etmek timsahın gözyaşlarıdır' cümlesi olarak cımbızlanarak alınmış bir cümle ve kasıt olduğu ortaya çıkıyor."

Söylemek istediğinin yanlış aktarıldığını dile getiren Samsun Müftüsü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim demek istediğim şey şudur; Ben toptan zinanın İslam tarafından reddedildiğini söylüyorum. Çünkü Kuran-ı Kerim zinayı haram kılmıştır. Ben bir müftü olarak bunu söylüyorum. Zina İslam'da haramdır. Hatta Kuran, 'Zinaya yaklaşmayın' demiştir. Çünkü zina yapmayın demiyor, yaklaşmayın diyor. Bir tampon bölge koyuyor araya. Yaklaşırsanız bu işi yaparsınız diyor. Eğer 18 yaşındaki bir gencin yapmış olduğu bu hareketi hoş karşılarsak, bu gencin duracağı bir sınır yoktur. Bunu alışan bir genç daha fazlasını yapmak isteyecektir. Şehvet öyle bir şeydir ki, sınırda durmazsanız, duracağınız hiçbir yer yoktur. Doyum olmaz bu işte. Tatmin edenler tatmin etmez olurlar. Daha ötesini, daha çirkinin ve iğrenç boyutlarına kadar götürürler ve götürüyorlar. Ne oluyor, 17 aylık bebeğe tecavüz etme noktasına kadar bu işi götürüyorlar. Hiçbir zaman bu ikisi eşit değildir. 17 aylık bebeğe tecavüz eden adam haindir, şehvet ve arzusunu ilah noktasına getirmiştir ve canavarlıktır, barbarlıktır. Bu ortak görüştür. Fakat 17 aylık bir çocuğa tecavüz eden bir insan nasıl bu hale geldi. Buna bakmamız lazım. Bunun temelinde ne yatıyor. Bunun temeline yatan şey zinadır. Öyleyse zinayı Kuran ve İslam yasaklamışsa biz de zinaya hoş bakmamalıyız. Sadece zinaya değil zinaya götüren yollarında kapanması gerekir. İslam'da bir kural vardır 'zinaya giden yolları tıkayacaksın.' Bu yolların tıkanması lazım."

Bir insanın durup dururken 17 aylık bebeğe tecavüz etmediğini söyleyen İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, şöyle devam etti:

"Hiçbir insan doğduğunda kötü doğmuyor. Tertemiz olarak doğuyor. İslam fıtratı üzerine doğuyor. Çocukken de bir suçu olmaz. 10-15 yaşına kadar tertemizdir bu çocuk. Ne oluyor 15 yaşından sonra birden değişebiliyor. Bu toplum niye bu çocukları dönüşüme uğratıyor. Bir takım suçlarla karşı karşıya geldiği zaman bu suçu ayırım yaparak 'efendim şurasından sonrası mubahtır, yapabilirsin. Ama şurasını yapmayacaksın' adam onu yapmaya başlamış, zaten alışıyor. Onu yapan her türlüsünü yapar. Biz karşı çıkacaksak hepsine karşı çıkacağız. Sadece bir tarafını almayacağız. İslam zinayı yasaklamışsa bizim için zina yasaktır. Ve onun tartışılacak hiçbir yönü yoktur. Bu işin yaşı da olmaz. Bunu söylerken asla 17 aylık bebeğe tecavüz edenle 18 yaşındaki bir gencin zinasını eşit görmüyorum. Ben zinanın kendisinin makbul olmadığını söylüyorum. Bunu yapanın aklı dumura uğruyor. Şehveti putlaştırıyor sonunda öyle bir noktaya geliyor ki 17 aylık bebeğe de tecavüz edebiliyor. İş bu noktaya kadar gidebiliyor. Biz toplum olarak bunun her türlüsünü reddetmemiz gerekiyor. Toplumda bunların hoş karşılanmaması gerekiyor."

Kasıtlı yorumlamalar kişilerin kendisini bağladığını kaydeden Müftü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, "Benim konuşmamı bir bütün olarak değerlendirmek, ele almak lazım. Ben tamamen Kuran ayetlerinden ve Peygamberin hadislerinden konuştum. Kısa kısa açıklayıcı yorumlar yaptım. Ben de tefsirciyim. Benim sözlerimi cımbızla alıp da sadece bir tanesini başlık yapmak hainliktir. İnsanlığa da sığmaz bu iş. Dürüst olmak gerekiyor. Ben söylediğim her sözün arkasındayım. Her zaman da söylerim. İnsanlar da araştırsınlar, sözü bütün olarak değerlendirsinler. Benim sözümü anlayamayan ne demek istediğimi nasıl anlayacak. Burada art niyet var, kasıt var. Herkes hesabını Allah'a verecek" diye konuştu.

Öte yandan hakkında ön inceleme başlattıldığı yönünde kendisine bir bilgi gelmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr.Hayrettin Öztürk, şu an için herhangi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum