Mevlana'yı anma ve anlama temalı bir program düzenlendi

Mevlana'yı anma ve anlama temalı bir program düzenlendi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Nilüfer Hacı Kemal Liselerinde, "Hazreti Mevlana'yı Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında "Hz Mevlana'yı Anma ve Anlama" temalı bir program düzenlendi.

Programda Nilüfer Hacı Kemal Lisesi öğrencileri, Mevlana'nın, “Hamdım, piştim, yandım, Ne olursan ol yine gel ve İnsanlığa 7 temel öğüdü” düşüncelerini esas alarak programın manevi havasını zenginleştirdi. Öğrenciler, yaptıkları hazırlıklarda sınıflarını Mevlana'nın medresesine benzetip, Bab-ı müsamaha kapısı adı altında hoşgörü, sevgi kapısını açtı. Onun rahle-i tedrisinde eğitim gören talebe sahnesi canlandırdılar. Cana şifa ve ruha gıda olan semazen gösteri düzenleyen öğrenciler, neyzen olup gönülleri titretti. Küçük renkli zarflarda hazırladıkları özlü sözlerle insanlığa mesaj veren liseli gençler, 'Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme' dizeleriyle başlayan şiiriyle kalplere seslenip, ebru sanatıyla duyguları okşadı, kırmızı ve mavi güllerle Mevlana'nın resmini adeta yüreklere nakşettiler.

Tüm bunlarla birlikte Nilüfer Hacı Kemal Liseleri öğrencileri ayrıca, Mevlana Haftası'nda okula gelen misafirlere; bozaların, Konya şekerlerinin, lokumların, gül sularının ikram edildiği bir şenlik havası sundu.

Okulu Müdürü Muzaffer Uzunoğlu, Hz. Mevlana'nın yüzyılın mürşidi olduğunu ifade ederek, “Bugün insanlık Mevlana'ya ve onun gibi ışık kaynaklarına derinden muhtaç olduğunu daha çok hissetmektedir. Farklı dili konuşan, faklı dine inanan, farklı kültüre sahip olan milyonlarca insan, Mevlana'nın şahsında ve eserlerinde insan olmanın anlam ve değerini daha iyi kavramaktadır. Bizde insanlığa, düşünceleri ve duyguları ile hoşgörü abidesi olan Mevlana'nın sıcaklığını öğrencilerimize hissettirmek ve yaşatmak için edebiyat zümresinin öncülüğünde böyle bir program düzenledik. Fazlasıyla da öğrenciler tarafından, ilginin ve o güzel havanın oluştuğunu gördük.” dedi. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.