MADENLERİMİZ ÜLKEMİZİN ORTAK DEĞERİDİR

MADENLERİMİZ ÜLKEMİZİN ORTAK DEĞERİDİR
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “ KİT (Kamu iktisadi Teşebbüsleri( alt komisyonunda Türkiye Kömür İşletmelerinin 2017, 2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarının görüşüldüğü toplantıya  katıldı.

Yer altı zenginliklerinin çıkarılarak ekonomiye destek sağlaması için, Kömür İşletmeleri Kurumuna önemli görevlerin düştüğünü belirten CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “ Yeraltındaki kömür hazinesinin çıkarılmasında ve değerlendirilmesinde görevini hassasiyetle yerine getirmesi beklenmektedir. Üretimi artırmak için istihdamı artırın, ithal kömür yerine yer altı kömürlerimizin çıkartılıp işlenmesi önemli. Sayıştay denetimlerinde, bazı firmalara fazla ödemelerin yapıldığı tespitleri yapılmıştır. Kömür İşletmeleri Kurumunun yöneticileri; hesap hataları sonucunda fazla ödeme yapılan firmalardan gerekli tahsilâtların yapıldığını ifade etmelerine rağmen, tahsili yapılan paranın faizinin alınmadığını görmekteyiz. Kurum içerisinde süratle iç denetim biriminin devreye sokulması kaçınılmazdır. Kömür İşletmeleri Kurumu iç denetim birimini devreye sokmalıdır. Millet adına denetim görevi yapmaktayız, hedefimiz kurumlarımızın daha sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlamaktır.” dedi

kemal-zeybek.jpg

''OCAĞIN ZENGİNLİĞİNİ DE ALIP GİTMİŞLER''
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “2014 yılında Soma da meydana gelen patlamada 301 Madencinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumlusu olan Soma Holdingin diğer şirketi Gürmin Enerji’ye Amasya da bulunan Yeni Çeltek Kömür ocağı devredilmiştir. Gürmin Enerji Yeni Çeltek Kömür ocağını işletirken bir yatırım yapmadığı gibi ocağın zenginliklerini de alıp gitmiştir. Gürmin Enerjinin işletme sürecindeki borçların tamamı Yeni Anadolu Madencilik şirketine bırakılmıştır. Yeni Anadolu Madencilik şirketinin Amasya da ki kömür Ocağında 254 kişi, Soma kömür ocaklarında ise 2240 işçinin çalıştığı bilinmektedir. Yozgat, Sorgundaki ocak kapatılmış, burada çalışan 40 işçi emekli olurken, kalan 90 işçinin Amasya kömür ocağına nakledileceği söylenmektedir. İşsizliğin yoğun olduğu bölgemizde yeni istihdam alanlarının yaratılmasını bekliyoruz.Yeni Anadolu Madencilik şirketi yönetim kurulu oluşturulurken de siyasi tercihlerin dikkate alındığını görmekteyiz. Merzifon Belediyesinin %10 hissesi olmasına rağmen yönetim kurulunda neden yer vermediniz.. Amasya İl Özel idaresine bağlı Eski Çeltek Kömür ocağı da Yeni Anadolu Madencilik şirketi bünyesine aktarılmıştır. Sayıştay ve TBMM üyeleri denetim görevlerini Millet adına yaparken, eleştiriler yapacak bu eleştiriler bireyleri hedef almamaktadır.  Birilerinin açığını aramak yerine daha iyisini nasıl yaparız’ın arayışı içerisindeyiz. Üretimde kalite, çalışmada güvenlik, satışlarda ve tahsilâtlarda verimlilik hedefimiz olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.