Maden faciasının nedeni kireç taşı mı?

Maden faciasının nedeni kireç taşı mı?
KARAMAN Jeoloji Mühendisleri İl Temsilcisi Altan Özcan, Ermenek'te 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağı faciasının nedeninin kireç taşının içinde bulunan karstik boşluklara su birikmesiyle meydana gelebileceğini öne sürdü.

Bölgeyi 21 yıldan bu yana inceleyen Jeoloji Mühendisi Altan Özcan, Toros Dağları'nın vadiye doğru eğimli bölümünde yer alan maden ocağının kodunun denizden yüksekliğinin 875 metre, Ermenek Barajı Gölü'nün de 685 metre yükseklikte olması nedeniyle madendeki suyun baraj suyu olamayacağını ifade etti. Kömür ocağının olduğu yerin vadi boyunca yukarıdan aşağı doğru uzanan bir bölge olduğunu hatırlatan Özcan, "Yukarıdan yağan kar sularımız vadi boyunca aşağıya iner. Özellikle burada bir dere varsa, bu derenin de zaten beslenmesi bu vadi boyuncadır" dedi.

Özcan, bölgeden çıkartılan kireç taşı örneğini göstererek şunları söyledi:

"Bu taş, su baskını ve göçüğün yer aldığı maden sahamızda da yer alan aynı yaşlı kireç taşlarımızdır. Bu taşlar yumuşak oldukları için suya karşı dayanıksızdır. Bunların içerisinde de karstik boşluk dediğimiz büyük boşluklar vardır. Oradaki kireç taşının içerisinde oluşan boşluklara biriken sularda büyük ihtimalle maden sahamızda su baskınına yol açmıştır. Büyük ihtimalle bahsedilen daha önceden kapatılan galerilerde biriken yer altı suları, sızan suların birikmesi veya dediğimiz gibi kömür damarının arkasında bulunan karstik boşluğunda belki son 20 gündür yağan yağışlarla aşırı su birikmesi ve aradaki topuğun da yıkılmasıyla madende galeriye su gelmiş ve baskın olmuştur. Ya da yeraltı suyu dediğimiz akışkanlı su kaynağı aradaki topuğu yıkarak galeriye su basmıştır."

Özcan, iki tip kireç taşı olduğunu birisinin neojen yaşlı karstik boşluklu genç, diğerinin (karap numunesi) sert ve daha sık dokulu paleozoik yaşlı kristalize taş olduğunu belirtti.

"GALERİDE, İKİ YILDA BİR SU SIZIYOR"

Olayın yaşandığı maden ocağını iki yılda bir su sızdığını öne süren Özcan, "Açılan galeride tespitlere göre iki senede bir su sızması oldu. Fakat nasıl bir önlem alındıysa geçiştirilmiş. Bu son elim olaydan sonra ise 18 işçimiz ocakta kaldı" dedi.

Özcan, böyle bir olayın sadece bu madende değil, bölgedeki başka madenlerde de olabileceğini, bunların yeraltı görüntüleme cihazları ve sondaj makineleriyle tespit edilip, ona göre emniyetli mesafelerde çalışılabileceğini söyledi. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.