Konut fiyatlarında artış hızı yavaşlıyor

Konut fiyatlarında artış hızı yavaşlıyor
Samsun Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümünde TÜBİTAK 2209 kapsamında Doç. Dr. Aykut EKİNCİ danışmanlığında 3. Sınıf öğrencisi Melike Yıldırım tarafından hazırlanan proje kapsamında Samsun özelinde konut fiyatları değerlendirildi.

İstanbul’daki konut fiyatlarındaki artış Temmuz 2022’de %240 ile rekor kırarken, Ankara için rekor %206 ile Eylül 2022’de gerçekleşti. Samsun ili, Temmuz 2022’de % 191’lik yıllık konut fiyatı artışı ile zirve yaparken, konut fiyatlarındaki artış hızı her üç ilde de 2023 yılına girilmesi ile birlikte azalmaya başladı. Haziran 2023 itibariyle Samsun’da konut fiyatları geçen yılın aynı ayına göre %96 arttı. İstanbul için bu oran %72 olurken; Ankara’da %108 olarak gerçekleşti. Böylece konut fiyat artışında rekor kıran İstanbul, konut fiyat artış hızındaki yavaşlamada da en önde yer aldı.

konut-2.jpg

Samsun İstanbul’dan daha fazla kazandırdı
Son bir yıllık periyotta, konuta yatırımda Samsun İstanbul’dan daha fazla prim yaptı. Eğer geçen sene Haziran ayında 1 milyon TL’lik bir konut alsaydınız, bugün Ankara’da 2,08 milyon TL, İstanbul’da 1,72 milyon TL ve Samsun’da 1,96 milyon TL ortalama değere ulaşmış olacaktı. Bu durum, 1 yıllık periyotta Samsun’un konut fiyat artışında İstanbul’u geçtiğini göstermektedir. Diğer taraftan Ankara’da konut fiyatları nispeten yüksek kalmaya devam ediyor. Artış hızındaki yavaşlamaya karşın Ankara’da konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı %108 olarak gerçekleşti.

konut.jpg

En çok kazandıran ilçe Alaçam
Beklenenin tersine Atakum son bir yıllık periyotta konut fiyat artışında diğer ilçelerin gerisinde kaldı. Geçen sene Haziran ayında alınan 1 milyon TL’lik konut Alaçam’da 2,82 milyon TL’ye yükselirken; Alaçamı 2,3 milyon TL ile Vezirköprü ve Terme ilçeleri izledi. En düşük artış ise, 1,95 milyon TL ile Atakum’da yaşandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.